ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2543  تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating 


مراسم بزرگداشت میلاد باسعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد

مراسم بزرگداشت میلاد باسعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) برگزار شد

 

در مورخه 95/04/01 ساعت 12/45 ظهر مراسمی به منظور بزرگداشت میلاد با سعادت امام حسن مجتبی (ع ) در نمازخانه اداره کل امور عشایر استان با حضور آقای مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان و همکاران اداره کل امور عشایر استان و با سخنرانی آقای سید موسوی پیش نماز معزز اداره کل برگزار شد.
در این مراسم حجت الاسلام و المسلمین سید موسوی ضمن تبریک میلاد با سعادت کریم اهل بیت امام حسن مجتبی (ع) با اشاره ای بر روایاتی از پیامبر اکرم (ص) اظهار داشتند : در روایتی از وجود مقدس پیامبر گرامی اسلام آمده است که : «لَوْ کانَ الْحِلْمُ رَجُلًا لَکانَ عَلِیاً وَ لَوْ کانَ الْفَضْلُ شَخْصاً لَکانَ الْحَسَنَ وَ لَوْ کانَ الْحَیاءُ صُورَةً لَکانَ الْحُسَینَ وَ لَوْ کانَ الْحُسْنُ(هَیئَةً لَکانَتْ) فَاطِمَةَ»
اگر حلم و بردباری به صورت یک انسان مجسم در آید ، می شود علی بن ابیطالب . یعنی اگر حلم و بردباری نقاشی شود و مجسم گردد ، می شود امیرالمؤمنین علیه السلام . چرا که حلم و بردباری که ایشان خرج کرده واقعا عجیب است . اگر فضیلت را بخواهی تصور کنی ، تصویر آن امام حسن مجتبی علیه السلام است . اگر حیا را بخواهی تصور کنی ، تصویر آن صفت امام حسین علیه السلام است . تصویر حسن و نیکی هم زهرای مرضیه سلام الله علیها است . البته این صفات را همه ائمه دارند . همان طور که در زیارت جامعه کبیره هم خطاب می کنیم شما مرکز کرامت و اخلاق و نیکی هستید. ولی این روایت با یک عنایتی به زندگی بزرگان وارد شده که تجسم حلم امیرالمؤمنین ، تجسم حسن زهرای مرضیه ، تجسم حیا ابا عبدالله و تصویر و تجسم و تمثیل فضل و فضیلت، امام مجتبی علیه السلام است.
امام حسن نخستین مولود زندگی امیرالمؤمنین و فاطمه زهرا سلام الله علیهما است. پس از تولدش این طفل را نزد پیامبر آوردند . پیامبر گرامی اسلام جمله ای فرمود که : « هات ابنی ؛ پسرم را بدهید.» نفرمود "پسر فاطمه" یا "پسر علی" یا "دخترم پسرت را بده". این که پیامبر ایشان را فرزند خود می داند و مسلمانان هم فرزندان فاطمه را به عنوان فرزند پیامبر معرفی کردند و می شناختند، منشأ یک حوادثی در طول تاریخ اسلام و مسلمانان شد.
انس بن مالک می گوید: روزی دیدم پیامبر اکرم در مسجد است ، امام حسن هم که یک کودک دو ساله است ، بر گرد پیامبر می چرخد ، روی زانوی مبارک ایشان می نشیند ، از شانه ایشان بالا می رود. احساس کردم این کودک پیامبر را آزار می دهد ، جلو رفتم و دستش را گرفتم تا از پیامبر جدایش کنم ، فرمود : «یا انس دع ابنی و ثمره فؤادی، ان من اذی حسنا فقد اذانی ؛ پسرم و ثمره قلبم را رها کن ، هر کس حسن من را اذیت کند، مرا آزرده است.» اینجا هم باز تعبیر «پسرم» دارد. پیامبر گاهی می فرمود: « هما ابنای؛ یعنی حسن و حسین پسرهای من هستند.» این که تعبیر "ابنا علی" یا "ابنا فاطمه" نفرمود نکته دارد.
ذکوان غلام معاویه می گوید: معاویه به من گفت هر کسی که حسن و حسین را پسرهای پیامبر خطاب کرد به من معرفی کنید که باید با او برخورد شود. کسی حق ندارد به اینها بگوید: "ابنا رسول الله" بلکه بگویید "ابنا علی بن ابی طالب". چون اگر به امیرالمؤمنین نسبتشان دادند، می توانستند با آنها برخورد و توهین کنند، چون اینها با امیرالمؤمنین مشکل داشتند اما وقتی به پیامبر نسبت داده می شدند، دیگر نمی توانستند به امام حسن(ع) یا امام حسین (ع)توهین کنند.
ذکوان می گوید: وقتی معاویه به من گفت اسامی نوه ها و فرزندانم را بنویس تا برایشان جایزه ای بگیرم؛ من اسامی پسرها، دخترها و نوه های پسری اش را نوشتم، اما اسامی نوه های دختری اش را ننوشتم. فهرست اسامی را نزد معاویه بردم ، جمعی هم نشسته بودند. معاویه نگاهی به من کرد و گفت: پس اسم پسرهای دخترم کجاست؟ آنها را من خیلی دوست دارم . گفتم : مگر شما نگفتی که حسن و حسین پسر پیامبر نیستند، چون از زهرای مرضیه اند ، پس چطور به پسرهای دخترت را فرزند می دانی؟ معاویه در جمع خیلی شرمنده شد و سرش را پایین انداخت.
گفتنی است در ادامه مراسم ، تفسیر سوره پر خیر و برکت فرقان که از اول ماه مبارک رمضان شروع شده بود توسط پیش نماز معظم اداره کل ادامه یافت .


کد خبر:  1546482
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat