ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2654  تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating 


معاون اول رئیس جمهور در همایش روز ملی روستا و عشایر: روستاییان و عشایر پایگاه های اصلی اقتصاد مقاومتی هستند

معاون اول رئیس جمهور در همایش روز ملی روستا و عشایر: روستاییان و عشایر پایگاه های اصلی اقتصاد مقاومتی هستند

 

معاون اول رئیس جمهور با بیان اینکه مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها در سال‌های اخیر شتاب گرفته، گفت: در رأس همه آسیب های اجتماعی مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها است که علت اصلی آن عدم برخورداری روستاییان از اشتغال مناسب است.
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، ، اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور در سومین همایش ملی روز روستا و عشایر که با رویکرد تبیین نقش روستاییان و عشایر در تحقق سیاست های اقتصاد مقاومتی در سالن اجلاس سران برگزار شد، اظهار داشت: یکی از افتخارات من این است که یک روستایی هستم و بهترین سال‌های عمر خویش را در خدمت به روستاییان گذرانده ام.
 وی یکی از مهمترین اولویت های کشور را پرداختن به توسعه ملی عنوان کرد و گفت: در فرایند تدوین برنامه های توسعه ای نباید روستاها نادیده گرفته شوند بلکه روستاها نیز باید همانند شهرها یکی از محورهای اصلی توسعه باشند. باید از اصالت و سلامت روستاها دفاع کنیم و در فرایند توسعه، روستاها را همانند شهرها مدنظر قرار دهیم.
 جهانگیری با تاکید بر اینکه اقتصاد مقاومتی قرار است کشور را به نقطه ای برساند که از هر جهت بتوانیم روی پای خود بایستیم، افزود: ده، در فرهنگ ما تنها یک مکان نیست بلکه جایگاهی است که از فرهنگ و طبیعت سالم و قدرت ایستادن روی پای خود برخوردار است و محل تلاقی انسان با طبیعت، محل خویشاوندی، صفا و صمیمت، راستی و سختکوشی است و دهقان نیز شهروندی اصیل است که بطور جدی در حال تلاش و فعالیت است.
 معاون اول رئیس جمهور در ادامه از عشایر به عنوان نماد سلحشوری ملت ایران نام برد و گفت: عشایر در دفاع از مُلک و ملت در تاریخ ایران کارهای بزرگی انجام دادند و به تعبیر امام خمینی (ره) عشایر ذخایر انقلاب هستند. اگر بدنبال توسعه همه جانبه و پایدار هستیم باید به نقش بنیادین روستاها و عشایر در توسعه توجه داشته باشیم.
وی یکی از مهمترین رویکردهای اقتصاد مقاومتی را عدالت محور بودن اقتصاد دانست و اظهار داشت: اگر بدنبال تعبیر و تفسیر عدالت هستیم، باید در میان شهر و روستا تعادل ایجاد کنیم و بدانیم که مهمترین شاخص عدالت، برقراری تعادل میان زندگی شهری و زندگی روستایی است.
 جهانگیری ادامه داد: وقتی عملکرد و برنامه‌ها و سیاست‌ها را بررسی و آسیب شناسی می‌کنیم، باید ببینیم که در بخش عدالت تا چه میزان توانسته‌ایم تعادل میان زندگی شهری و روستایی برقرار کنیم. تعادل و عدالت ایجاب می کند که روستاها قربانی توسعه شهرها نشود و توسعه کشور، توسعه روستایی را در خود هضم نکند.
 معاون اول رئیس جمهور با اشاره به محدودیت‌ها و کمبود منابع کشور گفت: ایران از ظرفیت‌ها، فرصت‌ها و استعدادهای فراوانی برخوردار است و با این وجود کمبودها و محدودیت هایی نیز در این میان وجود دارد که یکی از مهمترین محدودیت ها خطر فرسایش منابع طبیعی است و ضرورت دارد به طور جدی به این مسئله توجه کنیم.
 وی آب را یکی از اصلی ترین منابع طبیعی برشمرد و با تاکید براینکه بحران آب نباید باعث نابودی روستاها شود بر لزوم استفاده صحیح و بهینه از منابع آب تاکید کرد و گفت: باید به گونه ای منابع آب را مدیریت کنیم که آینده ایران و مناطق روستایی کشور دچار آسیب نشوند.
 جهانگیری روستاها را محور کشاورزی پایدار دانست و اظهار داشت: لازمه کشاورزی پایدار این است که استفاده درستی از منابع آب داشته باشیم و خوشبختانه در وزارتخانه های نیرو و جهاد کشاورزی برنامه ریزی های خوبی برای مدیریت منابع آب انجام شده و البته موثرتر از همه اینها نقش مردم و روستاییان در استفاده صحیح از این منابع است که با استفاده از راهکارهایی نظیر آبیاری مدرن و آبخیزداری در راستای حفاظت از منابع آب گام بردارند.
 معاون اول رئیس جمهور همچنین بر لزوم حفاظت و حراست از جنگل‌های کشور تاکید کرد و گفت: جنگل از مهمترین فرصت های کشور در منطقه البرز و زاگرس است و باید به گونه ای از این منابع مراقبت کنیم که دچار آسیب نشوند.
 وی همچنین بر ضرورت بکارگیری راهکارهایی جهت بیابان زدایی و جلوگیری از بیابان زایی تاکید و خاطرنشان کرد: کشت درخت در این مناطق و مالچ پاشی می تواند در این زمینه موثر باشد.
 
معاون اول رئیس جمهور افزود: متاسفانه در یک دوره موضوع بیابان از دستور کار مسئولین کشور خارج شد و متاسفانه امروز آثار نامطلوب آن را مشاهده می کنیم که برخی روستاها توسط شن های روان دچار آسیب می شوند.
 جهانگیری همچنین با اشاره به مشکلات ریزگردها و شن های روان در منطقه زابل، سیستان و بلوچستان و روستاهای کویری، خاطرنشان کرد: البته روستاییان در این مناطق، با وجود شرایط سخت، مرزداران کشور هستند و از این آب و خاک حفاظت و حراست می کنند.
 وی افزود: باید از تجربه تاریخی خود و از دانش کشورهای مختلف و ظرفیت های موجود استفاده کنیم و روستاها را بعنوان جایگاهی مهم برای اقتصاد کشور مراقبت کنیم.
 معاون اول رئیس جمهور در ادامه مهمترین جهت گیری دولت در مقطع فعلی را اجرای اقتصاد مقاومتی برشمرد و گفت: اقتصاد مقاومتی نقشه راه اداره کشور است و این سیاست ها راهکار مقابله با همه توطئه هایی است که علیه ایران طراحی می شود و دولت تدبیر و امید باور دارد که با اتکاء به اقتصاد مقاومتی می تواند با چالش ها مقابله کند.
 جهانگیری در ادامه با بیان اینکه روستاها و عشایر پایگاه اصلی اقتصاد مقاومتی هستند افزود: تولید، کشاورزی و مردمی کردن اقتصاد در سیاست های کلی اقتصاد مقاومتی مورد تاکید قرار گرفته است و لازم است در این راستا زیرساخت های مورد نیاز روستاها را ایجاد کنیم چرا که بدون برخورداری از زیرساخت های لازم نمی توان از روستا انتظار زیادی داشت.
 وی کارآفرینی، اشتغالزایی و مبارزه با بیکاری را یکی از دغدغه های اصلی دولت و همه مسئولین نظام عنوان کرد و گفت: برای ایجاد اشتغال راهی جز سرمایه گذاری و تولید وجود ندارد و با تکیه بر ظرفیت های کشور می توان برای کل جمعیت بیکار اشتغالزایی کرد که البته لازمه آن این است که عزم و اراده جدی در همه ما بوجود آید.
 معاون اول رئیس جمهور افزود: صنایع بزرگ پیش نیاز و لازمه توسعه است اما این صنایع نمی توانند مشکل بیکاری را حل کنند بلکه صنایع کوچک و متوسط گره گشای مشکل بیکاری کشور هستند.
جهانگیری بر لزوم شناسایی صنایع مرتبط با روستاها تاکید کرد و افزود: باید برای این صنایع سرمایه گذاری کرده و به روستاییان آموزش دهیم و منابع تسهیلاتی نیز در اختیار آنها قرار دهیم تا بتوانند کالا و محصولات مورد نظر را تولید و در زنجیره فروش قرار دهند.
 وی از روستاها بعنوان کانون مسائل اجتماعی کشور یاد کرد و گفت: سرمایه های اجتماعی همانند مشارکت و اعتماد هرچه بیشتر مردم به آینده، دولت و نظام از اهمیت زیادی برخوردار است و بخش زیادی از امید اجتماعی و همبستگی مردم در روستاها رقم می خورد.
 معاون اول رئیس جمهور با یادآوری اینکه مهمترین مشارکت ها را در مقاطع مختلف همانند دوران دفاع مقدس در میان مردم روستاها شاهد بوده ایم، خاطرنشان کرد: بیشترین همبستگی در میان روستاییان است و در برنامه های توسعه باید مسائل اجتماعی روستا را مدنظر قرار دهیم.
 جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به آسیب های اجتماعی بعنوان یکی از مهمترین دغدغه های کشور، اظهار داشت: اگر آسیب های اجتماعی کنترل نشوند می توانند به بحران اجتماعی تبدیل شوند. در رأس همه آسیب های اجتماعی مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها است که علت اصلی آن عدم توسعه‌ یافتگی روستاها و عدم برخورداری روستاییان از اشتغال مناسب است.
معاون اول رئیس جمهور با اشاره به اینکه متاسفانه موضوع مهاجرت روستاییان به حاشیه شهرها در سال های اخیر شتاب گرفته است، گفت: آسیب های اجتماعی مختلف مانند منازعات قومی، طلاق و حاشیه نشینی از مسائل مهمی هستند که باید به طور جدی به آنها بپردازیم و در برنامه های توسعه ای برای این مسائل برنامه ریزی کنیم.
 جهانگیری همچنین بر لزوم برخورداری روستاها از فرصت ها و خدمات نوین تاکید کرد و گفت: یکی از برنامه های جدی که دولت برای افزایش رضایت، خدمت رسانی و صرفه جویی در وقت مردم در دستور کار خود قرار داده است، اجرای دولت الکترونیک است که مهمترین پیام این برنامه خدمت هرچه بیشتر به مردم، صرفه جویی در وقت و افزایش رضایتمندی آحاد جامعه است.
 وی از اهتمام ویژه دولت برای تکمیل زیرساخت ها و خدمات زیربنایی نظیر برخورداری کامل روستاییان از امکانات راه، گاز، برق و آب خبر داد و افزود: خوشبختانه امروز همه روستاهای بالای 20 خانوار از نعمت برق برخوردار هستند و دولت برنامه دقیقی برای تکمیل گازرسانی به کلیه روستاهای بالای 20 خانوار کشور تدوین کرده اما این اقدامات برای توسعه روستاها کافی نیست زیرا زمانی می توانیم توسعه روستاها را به صورت جدی دنبال کنیم که در برنامه های توسعه ملی همانند برنامه ششم توسعه، روستاها یکی از محورهای اصلی باشند.
 در این مراسم با حضور معاون اول رئیس جمهور از مسئولین و دستگاه های اجرایی حامی توسعه روستایی و توسعه اشتغال پایدار در روستاها قدردانی شد.
 در ادامه این مراسم همچنین از طریق ارتباط زنده تلویزیونی با استان های ایلام، کرمان، گیلان، قزوین و خراسان های جنوبی و رضوی، با فرمان معاون اول رئیس جمهور برخی طرح های مشارکت مردم در راه اندازی واحدهای تولیدی مستقر در روستاها افتتاح شد.
 جهانگیری در این ارتباط که از طریق ویدئو کنفرانس انجام شد با اشاره به توجه ویژه مقام معظم رهبری به حل مشکلات روستاها و عزم و اراده دولت در این خصوص اظهار داشت: امیدوارم با تلاش های جدی استانداران و مسئولین دستگاه های اجرایی، حرکت بزرگی که در جهت حل مشکلات روستائیان و عشایر آغاز شده به نتیجه مطلوب رسیده و منجر به توسعه اشتغال پایدار در این مناطق شود.
گفتنی است در همایش ملی روز روستا و عشایر ضمن حضور آقای مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان ، 15 نفر از عشایر فعال و توانمند استان آذربایجانغربی نیز در این همایش حضور داشتند.
 


کد خبر:  1548955
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat