ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2535  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


رئیس سازمان امور عشایر : حوزه فرهنگ و بهداشت عشایر دچار چالش جدی است

رئیس سازمان امور عشایر : حوزه فرهنگ و بهداشت عشایر دچار چالش جدی است

 

رئیس سازمان امور عشایر گفت: در مناطق عشایری در حوزه فرهنگ و بهداشت هنوز با چالش هایی مواجه هستیم که باید برطرف شوند.
به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران به نقل از خبرگزاری ها، کرمعلی قندالی در گردهمایی مدیران کل امور عشایر کشور در لرستان در سخنانی با اشاره به اینکه وضعیت عشایر در حوزه شاخص انسانی خیلی مطلوب نیست، اظهار داشت: در حوزه فرهنگی و بهداشتی شاخص ها در بین عشایر بسیار پایین است و این امر یک چالش جدی محسوب می شود.
وی افزود: در حوزه شاخص آموزش رسمی خوشبختانه افراد لازم التعلیم بالای ۹۵ درصد از سواد برخوردار هستند اما در مقاطع دیگر مانند راهنمایی و متوسطه مشکلاتی وجود دارد که در جلسه شورای عالی عشایر سه طرح موثر را در دستور کار قرار دادیم.
وی این سه طرح را شامل طرح ارتقای سطح سواد، دانش و مهارت، طرح ویژه بهداشتی و درمانی و طرح فرهنگی و مذهبی در مناطق عشایری عنوان کرد و گفت: این طرح ها مصوب و به دستکاه های اجرایی ابلاغ شده است.
قندالی با بیان اینکه بر اساس آخرین سرشماری جمعیت عشایر یک میلیون و ۲۰۰ هزار نفر در قالب ۲۱۳ هزار خانوار است بیان داشت: به لحاظ شاخص جمعیتی عشایر ۱.۸ درصد جمعیت کل کشور را به خود اختصاص داده اند.
رئیس سازمان امور عشایر اضافه کرد: عشایر با این جمعیت در حوزه اقتصاد نقش فوق العاده برجسته ای دارند و حدود ۲۵ درصد تولید مواد پروتئینی به خصوص گوشت قرمز با حجم بالغ بر ۱۹۰ هزار تن مربوط به تولیدات عشایر است.
وی با بیان اینکه حدود ۳۵ درصد صنایع دستی کشور نیز توسط عشایر تولید می شود، گفت: در حوزه های دیگر مانند زراعی، باغی و ... عشایر نقش بسیار مهمی دارند.
قندالی بااشهره به اینکه آخرین ارقام نشان می دهد که سالانه ۵.۷ میلیون تن تولید جامعه عشایری در بخش های مختلف است گفت: ما هر چادر عشایری را به عنوان یک کارگاه تولیدی و خواستگاه فرهنگی و پدافندی تعبیر می کنیم.
رئیس سازمان امور عشایر گفت: خوشبختانه با نگرش خوب دولت به جامعه عشایری طی سال گذشته از محل اعتبارات مدیریت بحران ۱۰۰ میلیارد تومان تسهیلات با سود 4 درصد و با ضمانت زنجیره ای برای عشایر اختصاص پیدا کرد.
وی با بیان اینکه ۷۰ درصد این تسهیلات تخصیص پیدا کرده است و بقیه آن نیز تا پایان سالجاری جذب می شود افزود: در این راستا امسال ۱۵۰ میلیارد تومان برای عشایر اختصاص پیدا کرده که بعد از طی مراحل قانونی این تسهیلات پرداخت می شود.
قندالی با بیان اینکه همچنین از محل صندوق توسعه ملی از محل بند«ب» ماده ۵۲ طرح الحاق دو، طی دو سال گذشته حدود ۱۵۰ میلیارد تومان اعتبار در قالب طرح زنجیره تولید عشایر هزینه شده است، گفت: همچنین در قالب طرح بیمه دولت به مجلس نیز بحث مناطق عشایری با اولویت مطرح شده که امیدواریم از این محل نیز تسهیلات با سود 3 درصد برای توانمند سازی عشایر در حوزه های مختلف اختصاص یابد.
رئیس سازمان امور عشایر با اشاره به بیمه عشایر نیز بیان داشت: در این زمینه بیمه دام و بیمه اجتماعی در مناطق عشایر فعال است که در حوزه بیمه عشایری حدود ۵۰ درصد عشایر تحت پوشش قرار گرفتند که امیدواریم بتوانیم آن را به ۸۰ درصد برسانیم.
 


کد خبر:  1549739
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat