ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2479  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


جلسه هم اندیشی و بازدید از ییلاقات سهند با حضور مدیران کل استان آذربایجان غربی و شرقی برگزار گردید

جلسه هم اندیشی و بازدید از ییلاقات سهند با حضور مدیران کل استان آذربایجان غربی و شرقی برگزار گردید

 

طی هماهنگی بعمل آمده در مورخه 96/05/17 جلسه هم اندیشی و بازدید از ییلاقات سهند با حضور مدیرکل امور عشایراستان آذربایجان غربی مهندس زینال زاده ، مدیرکل امور عشایراستان آذربایجان شرقی دکتر آل هاشم ، مدیرکل منابع طبیعی استان آذربایجان غربی دکتر وهاب زاده ، فرماندار میاندوآب آقای امیری ، امام جمعه شهرستان میاندوآب حجت الاسلام حسن زاده و جمعی از روسای ادارات ستادی و شهرستانی در مناطق سهند به میزبانی خانواده بالکانلو برگزار شد.
در این جلسه آقای مهندس زینال زاده ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و تقدیر و تشکر از مساعدت های مدیر کل محترم امور عشایر آذربایجان شرقی افزودند عشایری که به مناطق سهند کوچ میکنند عمدتاً ازعشایر استان آذربایجان غربی  و از شهرستانهای میاندواب ، شاهیندژ ، نقده ، بوکان و مهاباد می باشند .
ایشان در ادامه با تاکید بر رسالت اداره کل امور عشایر استان مبنی بر ارتقاء تولیدات عشایری اظهار داشتند عشایر قشری پرتوان و کم ادعا هستند که با دست رنج خود نیازهای اساسی جامعه از جمله گوشت ، و سایر فرآورده های دامی را با کیفیت بالا و سالم تولید و به بازار مصرف عرضه میکنند. هرچند تلاش می شود که با ارتقاء سواد و مهارت آموزی عشایر را از نظر معیشتی به شغل های دیگر نیز سوق دهیم تا کیفیت معیشت آنان بهبود یابد.
وی بیان داشتند : ما باید در حفظ و صیانت از مراتع کوشا باشیم و از عشایر عزیز خواهشمندیم که طبق ظرفیت موجود از مراتع استفاده کنند لذا با توجه به اینکه امسال وضعیت پوشش مراتع بسیار نامناسب می باشد و 40 درصد نسبت به سالهای گذشته پوشش کم می باشد. نهایت دقت را در حفاظت از مراتع بعمل آورند .
درادامه حجت الاسلام حسن زاده امام جمعه میاندآب افزودند : عشایر قشری کم توقع می باشند که با امکانات و منابع محدود  کمک بسیاری برای دولت در عرصه های مختلف از جمله تولیدی و اقتصادی ، امنیتی و ... انجام می دهند که نمونه آن 8 سال دفاع مقدس می باشد که عشایر شهیدان بسیاری در راه اسلام و ایران دادند.
در ادامه این جلسه دکتر آل هاشم اظهار داشتند با توجه به اقلیمی که در آذربایجان شرقی وجود دارد مانند کوه های بلند و مراتع سرسبز که از 2/4 میلیون هکتار مرتع استان آذربایجان شرقی یک میلیون هکتار مرتع جزو بهترین مراتع در اختیار عشایر می باشد در این استان حدوداً یک و نیم میلیون واحد دامی که 35درصد دام استان را تشکیل می دهد در اختیار عشایر می باشد که 13297 خانوار عشایر در فصل ییلاق و 8097 خانوار عشایر در فصل قشلاق میباشد که در فصل ییلاق از استان های آذربایجان غربی ، اردبیل و زنجان برای بهره برداری از مراتع استان آذربایجان شرقی به این مناطق کوچ میکنند.
وی افزودند : در این استان جهت ترویج استفاده از انرژی های نو و تسهیل در زندگی عشایر  پنل های خورشیدی جهت استفاده از روشنایی ، آبگرمکن های خورشیدی ، اجاق های خورشیدی جهت جلوگیری از تخریب مراتع و اتش سوزی ، پشم چین برقی و ...در اختیار عشایر عزیز قرار داده می شود.
در ادامه جلسه دکتر وهاب زاده افزودند : طبق فرموده امام خمینی عشایر ذخایر انقلابند و نقش عشایر در انقلاب به خصوص در جنگ تحمیلی همچنین حفظ ارزش های نظام و حفاظت از مرزها بسیارقابل توجه می باشد .
وی در ادامه افزود : برای حفظ منابع این خاک عزیز باید اهداف و برنامه ریزی منسجمی  داشته باشیم و باید در حد ظرفیت مراتع از آن بهره برداری کنیم تا انشاالله آسیبی به مراتع و محیط زیست پیش نیاید .
وی افزود : به گفته مقام معظم رهبری فرهنگ منابع طبیعی باید به یک معارف عمومی تبدیل شود پس با جریمه متخلفین نتیجه ای گرفته نمی شود بلکه باید حفظ منابع طبیعی به فرهنگ تبدیل شود تا در آینده فرزندانمان نیز دچار مشکل نشوند.
در ادامه عشایر مستقردر منطقه مسائل و مشکلات خود را مطرح نمودند .
 
 
 
 
 
 
 


کد خبر:  1552778
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat