ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2746  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


بررسی مشکلات عشایر چالدران در جلسه فرمانداری آن شهزستان

بررسی مشکلات عشایر چالدران در جلسه فرمانداری آن شهزستان

 

 
 
در مورخه 96/08/16 جلسه ای جهت حل مشکلات عشایر با حضور مهندس قندالی رئیس سازمان امور عشایر ایران و هیات همراه ، مهندس کریم زاده رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان آذربایجان غربی، مهندس زینال زاده مدیرکل امور عشایر استان آذربایجان غربی، آقای شریف پور نماینده مردم شریف شهرستان های ماکو، شوط، چالدران و پلدشت در مجلس شورای اسلامی ، آقای حسین زاده فرماندار شهرستان چالدران و اعضای شورای اداری و جمعی از عشایر در فرمانداری شهرستان چالدران برگزار شد.
فرماندار شهرستان چالدران ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین و عرض تسلیت شهادت ۸ نفر از مرزبانان غیور در عملیات تروریستی روزهای اخیر اظهار داشتند در مناطق ییلاقی شهرستان چالدران نزدیک به 210 یورد داریم که عشایر شهرستان های سلماس، خوی، ماکو ،پلدشت و شوط به این مناطق کوچ می کنند، منطقه چالدران حدود 1975 کیلومتر وسعت دارد که دارای 236 روستا بوده که متاسفانه بعضی از آبادی ها خالی از سکنه بوده و حدود 183 روستا دارای سکنه می باشد این عشایر بهترین تولید کننده های گوشت قرمز، لبنیات و پشم هستند ولی متاسفانه از کمبود بهداشت ، ایل راه و آب آشامیدنی سخت در مضیقه هستند و با اینکه مرکز اصلی تجمع عشایر در فصل ییلاق شهرستان چالدران می باشد ولی متاسفانه اداره امور عشایر در این شهرستان دایر نگردیده ، و به همین دلیل  اعتبار مشخصی به عشایر این شهرستان تخصیص داده نمی شود.
 در ادامه یکی از عشایر شهرستان به نمایندگی از عشایر منطقه به مشکلات عشایر اعم از ( آب آشامیدنی سالم و بهداشتی ، آب کشاورزی، کمبود مراتع ، ایل راه ها و ... ) اشاره نمودند و گفتند ما انقلاب اسلامی ایران را دوست داریم رهبر و پرچم مان را دوست داریم ما الان 300 تا 350 نفر بسیجی تمام وقت در مرزها داریم چندین شهید و جانباز در راه وطن تقدیم این مرز و بوم نموده ایم و هیچ دخالتی در عملیات تروریستی نداشته ایم بلکه تا آخرین نفس از مرزها و امنیت کشورمان دفاع خواهیم کرد.
پس از ایشان مهندس زینال زاده ضمن عرض خیر مقدم خدمت تمامی مسئولین بخصوص آقای مهندس قندالی و هیئت همراه، در مطالبی بیان داشتند دولت یازدهم واقعاً امکانات خوبی برای عشایر فراهم نموده است سالها بود شورای عالی عشایری تعطیل بود که با عنایت دولت تدبیر و امید دوباره احیاء گردید ،وی ضمن تقدیر و تشکر از امعان نظر ریاست محترم سازمان جهاد کشاورزی استان افزودند: آقای مهندس کریم زاده در سال جاری از اعتبارات موجود برای احداث و مرمت ایل راه ها در حدود 21 کیلومتر مساعدت نمودند و این اداره کل نیز از محل اعتبارات اداره کل امور عشایر استان حدود 15 تا 20 کیلومتر از پروژه احداث و مرمت ایلراهها را عملیاتی نموده است ما قبلاً 11 روستا در منطقه بورالان و حدود 10 تا 15 روستا از مناطق اطراف را با تانکر آب رسانی می کردیم که در حال حاضر فقط در 10 روستا عملیات آبرسانی با تانکر در حال انجام می باشد.
مدیر کل امور عشایر استان اظهار داشتند در سال ۹۵ مبلغ 48 میلیارد ریال تسهیلات سهم استان بود که 28 تا 29 درصد را به چهار شهرستان ماکو، چالدران، شوط و پلدشت اختصاص داده ایم و امسال از 2 میلیارد تومان 600 میلیون تومان در حال حاضر توزیع جغرافیایی گردیده  است.
وی در ادامه افزودند در تابستان حدود 4 هزار خانوار عشایر از شهرستان های ماکو ، خوی ، سلماس، شوط ، پلدشت به مناطق ییلاقی شهرستان چالدران کوچ می نمایند.
مهندس کریم زاده در ادامه بحث اظهار داشتند عشایر مردمان بزرگی هستند که هم تولید می کنند و هم مرزبانی و مرزداری، در زمان حیات امام خمینی(ره) قرار بود روستا های مرزی را خالی کنند ولی حضرت امام خمینی(ره) فرمودند "اگر ما به روستاهای مرزی امکانات بدهیم هر روستا خود یک پادگان مقاوم و قوی خواهد بود".
در ادامه نماینده شهرستان های ماکو، شوط، چالدران، پلدشت اذعان داشتند که عشایر ما پتانسیل زیادی برای پیشرفت دارند ولی متأسفانه از این پتانسیل استفاده نشده است ما نتوانستیم درآمد عشایرمان را افزایش دهیم عشایر ما مشکلات زیادی دارند هم در ییلاق و هم در قشلاق بنده به عنوان نماینده مردم از شما خواهش می کنم که از 96/09/1 دستور فرمایید اداره امور عشایر در شهرستان چالدران تاسیس شود حتی اگر شده با یک نفر نیرو.
وی افزودند عشایر ما از نظر ( تامین آب شرب، تامین علوفه دامی ، ایل راه و سوخت) بسیار در مضیقه هستند ضمناً ایشان از مهندس قندالی بابت اختصاص 2 میلیارد تومان به مناطق عشایری این استان تقدیر و قدردانی نمودند.
مهندس قندالی با تشکر از مهمان نوازی گرم و صمیمی عشایر شهرستان اظهار داشتند مردم و ملت ایران واقعاً نجیب هستند و من احساس می‌کنم قشر عشایر از همه قشرها نجیب تر است و همین نجابت باعث شده که در بعضی مواقع به حق واقعی خود نرسیدند.
ایشان افزودند از محل اعتبارات ملی به استان آذربایجان غربی 300 میلیون تومان تخصیص یافته که تا پایان سال نیز حدود 300 تا 400 میلیون تومان دیگر نیز واریز خواهد گردید و از مهندس زینال زاده خواستند تا این مبالغ را صرف آب رسانی و زیر ساخت آب رسانی اختصاص دهند.
ایشان افزودند در حوزه تولید اعلام می کنیم تسهیلات کم نداریم و انشاا... از یک و نیم میلیارد دلار تسهیلات خوبی تزریق خواهد شد به شرطی که کار تعریف شود یعنی ما نمی خواهیم نقدینگی را دست عشایر بدهیم ولی به دلیل عدم وجود کار تعریف شده عشایر بدهکار شوند، در حوزه صنایع دستی نیز ما اعلام می کنیم که فروشگاه اینترنتی داریم که تا کنون استقبال خوبی از آن بعمل آمده و شما می توانید تمامی صنایع دستی عشایر منطقه را با شناسنامه و توضیح کامل به ما ارسال تا ما از این طریق برند را مطرح و بفروش برسانیم.
ضمناً در حوزه گردشگری نیز در هیئت دولت یک کارگروه با عنوان کارگروه توسعه گردشگری عشایری و صنایع دستی مصوب نمودایم و در حوزه آموزش، مهارت آموزی ، ترویج و بهداشت همه اینها نیز مصوب و به تمام دستگاه ها ابلاغ شده است. جلسه با صلوات بر محمد و آل محمد خاتمه یافت.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


کد خبر:  1554005
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat