ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2369  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


طرح برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت درمناطق عشايري در چهارمین جلسه کار گروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان

طرح برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت درمناطق عشايري در چهارمین جلسه کار گروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان

چهارمین جلسه کار گروه تخصصی اجتماعی و فرهنگی استان ساعت 10 صبح مورخه 96/10/27 به ریاست جناب آقای دکتر رادفر معاون محترم سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور جناب آقای محمدی سرپرست محترم دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری، جناب آقای زینال زاده مدیرکل محترم امور عشایر استان و جمعی از مدیران کل دستگاه های اجرایی ذیربط در استانداری برگزار شد.
در این جلسه ابتدا مهندس زینال زاده مدیرکل امور عشایر استان ضمن گرامیداشت یاد و خاطره دلاور مردان نفتکش سانچی با اشاره به سرشماری عشایر در سال 87 افزودند حدود یک میلیون و دویست هزار نفر جمعیت عشایری کشور است که حدود 10درصد عشایر کشور نزدیک به یکصد و چهار هزار نفر در استان ما زندگی می کنند که استان ما بعد از استان های فارس و خوزستان سومین استان عشایر نشین کشور محسوب می شود.
ایشان بیان داشتند متوسط سطح سواد در کشور در بین جامعه عشایری 73 درصد است که در استان ما بر اساس سرشماری سال 87 حدود 62 درصد می باشد
مهندس زینال زاده در خصوص شناسایی افراد بی سواد در مناطق عشایری بیان داشتند 19000 نفر بی سواد و  500  نفر از باسوادان جامعه عشایر شناسایی شده و به نهضت سواد آموزی معرفی گردیده است و خوشبختانه با این برنامه  جامع  که به تصویب هیات محترم وزیران رسیده امید است که بتوانیم بصورت مدون و با برنامه ریزی منسجم آنها را اجرایی و عملیاتی نمائیم.
ایشان در ادامه برنامه جامع ارتقاء سطح سواد، دانش و مهارت درمناطق عشايري  را تشریح نموده و افزودند اين برنامه، داراي 4 طرح عملياتي مشتمل برطرح پوشش كامل جمعيت لازم التعليم جامعه عشايري.طرح شتاب بخشي به سوادآموزي بزرگسالان در مناطق عشايري ايران.طرح توانمندسازي مستمر عشاير كشور از طريق آموزشهاي فني و حرفه اي با رويكرد توسعه اشتغال پايدار.طرح آموزش بهره برداران ويژه عشایری می باشد که همکاری تنگاتنگ تمام نهادهای ذیربط بالاخص ادارات آموزش و پرورش، سازمان نهضت سواد آموزی، سازمان آموزش فنی و حرفه ای و سازمان آموزش، تحقیقات و ترویج کشاورزی را می طلبد.
ایشان در خصوص طرح پوشش کامل جمعیت لازم التعلیم جامعه عشایری اظهار داشتند هدف کیفی از این طرح شناسـايي، جـذب، نگهداشـت وتعمـيم دوره پـيش دبستانی،كيفيت بخشي به فعاليت هاي آموزشي و پرورشي مدارس عشايري و هدف کمی آن پوشش كامل افراد لازم التعليم دوره ابتدايي. افزايش پوشش تحصيلي در دوره متوسطه اول از 73 درصد به 83 درصد تا پايان برنامه ششم توسعه می باشد.
آقای مهندس زینال زاده در ادامه جلسه اهداف طرح شتاب بخشي به سوادآموزي بزرگسالان در مناطق عشايري را عنوان نمودند و بیان داشتند هدف از این طرح نیز به صفر رساندن بيسوادي جامعه عشايري در گروه سني بزرگسالان و ارتقاي فرهنگ عمومي و توانمند سازي جامعه عشايري با همکاری وزارت آموزش و پرورش است.
مدیر کل امور عشایر استان  با اشاره به طرح توانمندسازي مستمر عشاير كشور از طريق آموزشهاي فني و حرفه اي با رويكرد توسعه اشتغال پايدار اعلام داشتند با همکاری سازمان آموزش فني و حرفه اي می توانیم كمكی به بهبود وضعيت اشتغال، افزايش نرخ بهره وري، افزايش ارزش افزوده فعاليتهاي اقتصادي و افزايش ضريب اشتغال مهارت آموختگان عشايري عزیزمان داشته باشیم.
در ادامه جلسه جناب آقای دکتر رادفر معاون محترم سیاسی امنیتی استاندار بیان داشتند با ارائه آموزشها و افزایش مهارت های لازم باید در راستای توانمندسازی جامعه روستایی و عشایری قدم برداشت .
ایشان بر افزایش میزان سواد و آموزش مهارت به جامعه عشایری تاکید نمودند و افزودند برای این امر باید کارها و برنامه های فرهنگی جامعی داشته باشیم و از تمام توان خود برای بالا بردن سطح باسوادی و مهارت جامعه روستایی و عشایری بهره بگیریم .
معاون سیاسی امنیتی استاندار آذربایجان غربی با بیان اینکه بیشترین مشکل در این خصوص مربوط به باورهای مردم است، اظهار داشتند برای این امر باید از ظرفیت روحانیت و ائمه جمعه استفاده کرد.
 
در ادامه معاون محترم استاندار دستور تشکیل کار گروهی با عضویت اداره کل امور عشایر، فرهنگ و ارشاد اسلامی، دفتر نمایندگی محترم ولی فقیه، اداره کل امور بانوان و خانواده استانداری، وزارت آموزش و پرورش، سازمان آموزش فنی و حرفه ای، کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان، نهضت سواد آموزی و سایر دستگاه های ذیربط را دادند و افزودند دستگاههای متولی بایستی برنامه و راهکارهای خود را برای ارتقاء سطح سواد در جامعه عشایری به این کارگروه ارائه دهند تا انشاالله در سال 97 برنامه جامع سواد ، دانش و مهارت در جامعه عشایری و روستایی عملیاتی گردد.
ایشان افزودند این برنامه بایستی به فرمانداران شهرستانها نیز ابلاغ تا در یک ماه آتی جلساتی را با موضوع فرهنگی، آموزشی و مذهبی با امور عشایری شهرستان مربوطه برگزار کنند.

 در ادامه جلسه، گزارش کمیته مناسب سازی اماکن و معابر عمومی برای تسهیل در تردد معلولان ، جانبازان و سالمندان و گزارشی از مطالبات سازمانهای مردم نهاد فعال در حوزه معلولین در مورد ارتقاء خدمات رسانی در حوزه معلولین ارائه شد .

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 کد خبر:  1554111
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat