ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2469  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی

تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان آذربایجان غربی

  در مراسم تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی آذربایجان غربی که با حضور استاندار، امام جمعه ارومیه و نماینده ولی فقیه در استان، رئیس سازمان جهادکشاورزی، مدیرکل امور عشایر استان و جمعی از مسئولان استانی و شهرستانی در سالن اجتماعات ساختمان شماره دو جهاد کشاورزی استان برگزارشد ، از 76 تولید کننده نمونه استانی و6 تولید کننده نمونه کشوری در بخش کشاورزری آذربایجان غربی تجلیل شد.

 
مدیر هماهنگی ترویج سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان داشتند : برای دست یابی به کشاورزی توسعه یافته و پایدار تقویت مراکز جهاد کشاورزی دهستانها لازم و ضروری است
آقای دکتر قمری در آیین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان با بیان اینکه یکی از برنامه های جهاد کشاورزی استان هدایت هر چه بهتر نیروهای تحصیل کرده و کارآمد به سمت مراکز کشاورزی در بخش و روستاها است، اظهار کردند: با اجرای طرح نظام نوین ترویج کشاورزی و تقویت مراکز جهاد کشاورزی دهستانها ، بسترهای لازم برای علمی نمودن کشاورزی مدرن در استان فراهم می شود.
این مسئول افزودند: یکی از فعالیت‌های مهم نهاد ترویج کشاورزی شناسایی، انتخاب، معرفی و بهره‌گیری از ظرفیت‌های بی‌نظیر نمونه های بخش کشاورزی می باشد که از آنان به عنوان قهرمانان تولید یاد می‌شود
وی تصریح کردند: 76 نفر از تولید کنندگان بخش کشاورزی آذربایجان غربی به عنوان تولید کننده برتر استانی و ۶ نفر نیز به عنوان تولید کننده نمونه ملی در سال زراعی ۹۴_۹۵ انتخاب و معرفی شدند .
قمری ادامه داد: بیشترین تعداد نمونه های منتخب کشاورزی استان در حدود ۱۵ نفر از شهرستان ارومیه انتخاب و معرفی شده است. 
مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بیان داشتند: برای فعالیت جوانان در بخش کشاورزی و ترغیب آنان به برگزیدن چنین مشاغلی، باید ایجاد انگیزه و جذابیت شغلی را در دستور کار قرار دهیم.
حجت الاسلام و المسلمین سیدحامد ساجدی نژاد در آیین تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان با اشاره به لزوم تجهیز کشاورزی به علوم روز، اظهار داشتند: تحقق اقتصاد مقاومتی در این بخش، عزم و اراده جدی برای جلوگیری از واردات بی رویه، افزایش چتر بیمه و سایر راهکارهایی اجرایی منجر به توسعه علمی و عملی این بخش خواهد شد.
وی با بیان اینکه کشاورزی نیازمند توجه ویژه و سرمایه گذاری بلندمدت و زیرساختی است،افزودند: اگر کشاورزی رونق خوبی در جامعه داشته باشد، نیاز پایه کشور رفع شده و اشتغال خوبی ایجادمی شود.
مهندس کریم زاده رئیس سازمان جهادکشاورزی استان در آیین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی ضمن تقدیر از زحمات و تلاشهای شبانه روزی بهره برداران این بخش اظهار داشتند: آذربایجان‌غربی در تولید اکثر محصولات کشاورزی از جمله سیب درختی ، عسل، چغندر قند، جمعیت گاومیش، افتابگردان اجیلی رتبه اول کشوری را به خود اختصاص داده است.
ایشان افزودند: بر اساس ارزیابی های انجام شده در سال زراعی ۹۶_ ۹۵ بیش از ۶ میلیون تن محصول کشاورزی در سطح استان تولید شده است.
وی تصریح کرد: در طی ۴ سال گذشته با تخصیص ۲۱۶ میلیارد تومان اعتبار به بخش کشاورزی از محل اعتبارات ستاد احیای دریاچه ارومیه در حدود ۹۲ میلیون متر مکعب اب در پشت سدها ذخیره‌سازی و صرفه جویی شده است.
مهندس کریم زاده بیان داشتند: از آغاز فصل برداشت سیب درختی در استان تا کنون میزان صادرات سیب درختی نسبت به مدت زمان مشابه سال گذشته در حدود ۳۰۰ درصد افزایش داشته است.
وی اظهار داشتند: سرمایه گذاری ها در بخش کشاورزی از دولت یازدهم به بعد روند قابل توجهی داشته و تراز اقتصادی مثبت و رشد بهره وری در این بخش در سالهای اخیر موید این مطلب است و لازم است مسئولان دولتی به جهت اهمیت بخش کشاورزی در رونق اقتصادی کشور اهتمام و توجه ویژه ای به این بخش داشته باشند.
نماینده ولی فقیه در آذربایجان غربی بیان داشتند: دانشگاه ها و هیات های علمی باید در بخش کشاورزی به ویژه در شاخه های پژوهش و آموزش ورود عالمانه داشته باشند.
حجت الاسلام و المسلمین سیدمهدی قریشی در آیین تجلیل از تولیدکنندگان برتر بخش کشاورزی استان با بیان این مطلب افزودند: پیوند محیط های علمی با محیط های کشاورزی ضروری بوده و باعث شکوفایی این بخش خواهد شد.
وی با بیان اینکه رفع مشکلات کشاورزان به ویژه در بخش بانکی نیازمند تلاش مضاعف است، اظهار داشتند: غیر از مباحث عرفی و طبیعی، نگاهی عارفانه و عالمانه به بخش کشاورزی نیاز است تا نگاه ها را به این بخش عمیق کند.
نماینده ولی فقیه در استان در پایان بیان نمودند: از مراحل کشاورزی شامل کاشت و داشت و برداشت به مفهوم معاد می رسیم، همچون سایر موجودات زنده مسیر را پیموده و در محضر خداوند حاضر می شویم و از همین روی در قرآن چرخه حیات طبیعت به روز قیامت تشبیه شده است
استاندار آذربایجان غربی بیان داشتند : کشاورزی محور توسعه و استقلال کشور است ، اما توجه و سرمایه گذاری در این بخش در دولت های گذشته متناسب با جایگاه واقعی این بخش انجام نشده و برای ارتقای ظرفیت های این بخش، باید برنامه ریزی و اقدامات اساسی تری صورت گیرد.
محمد مهدی شهریاری در آیین تجلیل از تولید کنندگان برتر بخش کشاورزی استان ضمن تقدیر از زحمات بهره برداران بخش کشاورزی ، اظهار داشتند: عدم سرمایه گذاری در بخش کشاورزی از روند توسعه پیشگیری می کند
وی افزودند: راندمان پایین بهره وری در بخش کشاورزی و مصرف آب بالا از مهمترین مشکلات موجود در این بخش است که کشاورزان استان باید با افزایش اگاهی و مشارکت با مسئولان دولتی و استفاده بهینه از فرصت ها و امکانات موجود در جهت ارتقای بهره وری و صرفه جویی در منابع ابی تلاش نمایند.
وی در ادامه بیان نمودند: وجود ۶۰ هزار هکتار باغ سیب در استان پتانسیل قابل توجهی است که باید از این ظرفیت با برنامه ریزی های لازم در جهت افزایش راندمان تولید و کاهش مصرف اب در باغات استفاده کنیم.
مقام عالی استان به موضوع توسعه صادرات سیب استان هم اشاره کرده و افزودند: با مذاکراتی که با سفرای برخی کشورهای همسایه ایران از جمله پاکستان انجام داده ایم، امیدواریم مسیر توسعه صادرات محصولات استان بویژه سیب به بازارهای خارجی بیش از پیش هموار شود.
استاندار آذربایجان غربی ضرورت ارتقای بهره وری در بخش کشاورزی را نیز مورد تاکید قرار داده و گفتند: کل ثروت حاصله از بخش کشاورزی در استان، 3 الی 4 هزار میلیارد تومان است در حالیکه برای تولید این محصولات، 5 میلیارد مترمکعب آب مصرف می شود که قیمت آن چند برابر ثروت و درآمد حاصل از کشاورزی استان است؛ فلذا با احتساب این موضوع لازم است با بکارگیری دانش فنی و تکنولوژی های نوین در جهت ارتقای بهره وری و افزایش میزان تولید در هر هکتار گام برداریم.
ایشان افزودند: متاسفانه در دولتهای گذشته، با ورود سموم غیراستاندارد به کشور، آسیب جبران ناپذیری به کیفیت محصولات وارد شد و از سویی دیگر سلامت مردم مورد مخاطره قرار گرفت؛ امروز باید خود کشاورزان نیز در جهت عدم استفاده از این نوع سموم همکاری کنند چرا که این سموم سلامت فرزندان خودمان را مورد تهدید قرار می دهد.
شایان ذکر است در این مراسم از 4 تن از عشایر نمونه استان آقای ابراهیم رستم نژاد بعنوان  مدیر عامل نمونه شرکت تعاونی عشایر شهرستان میاندوآب، آقای امیر دودکانلوی میلان دامدار نمونه عشایر شهرستان خوی، آقای ایوب اسماعیلی مرتعدار نمونه عشایر شهرستان خوی و سرکار خانم سعادت خضرزاده زن نمونه عشایر شهرستان پیرانشهر با اهداء لوحی و تندیسی به رسم یاد بود تجلیل و قدردانی نمودند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


کد خبر:  1554139
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat