ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2315  تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating 


عشایر آذربایجان غربی در بهار به کجا کوچ می کنند؟

عشایر آذربایجان غربی در بهار به کجا کوچ می کنند؟

 

 

 

 

ارومیه- ایرنا- مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی گفت: 15 هزار و 599 خانوار عشایری با 104 هزار نفر جمعیت در 16 شهرستان این استان مستقر هستند که حدود 600 خانوار از آنها به ییلاق های خارج از استان در دامنه های جنوبی سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربایجان شرقی کوچ می کنند.
 
بهرام زینال زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: تمهیدات لازم در جهت تسهیل تردد و تامین امنیت و امکانات بهداشتی و درمانی عشایر در هنگام کوچ به مناطق ییلاقی اندیشیده شده است.
 
وی ادامه داد: حدود 40 درصد از عشایر استان قبل از فصل کوچ و از 15 اردیبهشت هر سال به مناطق میان بند می روند که حدود 5 تا 10 کیلومتر از محل قشلاق فاصله دارد.
 
وی اضافه کرد: پس از گذشت 45 روز از حضور عشایر استان در محل میان بند، کوچ اصلی آنان از 15 تا اواخر خرداد آغاز می شود.
 
مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی گفت: عشایر این استان، همه ساله با شروع فصل تابستان و بهبود پوشش طبیعت 2 میلیون واحد دامی خود را به مناطق خوش آب و هوای ییلاقی کوچ می دهند.
 
زینال زاده اظهار کرد: چهار هزار خانوار از عشایر شمال استان بیشتر به مناطق ییلاقی چالدران کوچ می کنند و عشایر شهرستان های ارومیه، سلماس و خوی نیز از مراتع بکر و خوش آب و هوای ییلاقات شهرستان خود بهره مند می گردند، همچنین عشایر جنوب نیز به مناطق ییلاقی در دامنه های سهند و مراتع مرند، نقده، پیرانشهر، اشنویه، میاندوآب و بوکان می روند .در جنوب استان تراکم عشایر بیشتر در شهرستان شاهین دژ می باشد چون علاوه بر عشایر شهرستان شاهین دژ، عشایری از شهرستانهای نقده، مهاباد و بوکان نیز از ییلاقات شهرستان شاهین دژ بهره مند می شوند.
 
وی ادامه داد:عشایر به مدت 2 تا سه ماه در این مناطق حضور خواهند داشت و سپس کوچ خود را به مناطق قشلاقی آغاز می کنند.

 

به گزارش ایرنا 2 میلیون و 670 هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و 600 هزار هکتار با 59 درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی نیز ویژه عشایر است.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 کد خبر:  1554278
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat