ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2270  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


اولین جلسه کمیسیون سیاسی، امنیتی و اجتماعی شورای عشایر استان در خرداد ماه سال جاری برگزار گردید

اولین جلسه کمیسیون سیاسی، امنیتی و اجتماعی شورای عشایر استان در خرداد ماه سال جاری برگزار گردید

 

 

 

در مورخه 97/03/08 جلسه کمیسیون سیاسی اجتماعی شورای عشایر استان به ریاست آقای دکتر رادفر معاون محترم سیاسی ، امنیتی و اجتماعی استاندار و با حضور مدیر کل محترم دفتر امور اجتماعی و فرهنگی استانداری ،رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان و مدیر کل امور عشایر استان و مدیران عضو شورای عشایر و فرماندهان نظامی و انتظامی در سالن همکف استانداری برگزار گردید.
 
در این جلسه ابتدا مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان ضمن تقدیر و تشکر از ریاست محترم جلسه آقای دکتر رادفر معاون محترم سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار و مدیران حاضر با اشاره برسیمای عشایر استان افزودند استان آذربایجان غربی سومین استان عشایر نشین کشور با 15599 خانوار و نزدیک به یکصد و چهار هزار نفر جمعیت می باشد که با دارا بودن قریب به دو میلیون واحد دامی نقش بسزایی را در تولید داشته و حدود 25درصد فراورده های دامی و یک سوم گوشت تولیدی استان را تولید و به بازار مصرف عرضه می نماید.
 
مدیر کل امور عشایر افزودند عشایر استان آذربایجان غربی عمدتاً در 16 شهرستان مستقر هستند و اکثر عشایر به ییلاقات خود شهرستان کوچ می کنند ولی شهرستان چالدران در شمال استان علاوه بر عشایر خود شهرستان میزبان عشایر شهرستان های خوی، سلماس، شوط، پلدشت، ماکو و شهرستان شاهین دژ نیز میزبان عشایر شهرستان های نقده، میاندوآب، بوکان و عشایر شاهین دژ می باشند.
 
آقای مهندس زینال زاده با بیان اینکه حدود 600 خانوار از عشایر استان برون کوچ هستند اظهار داشتند حدود 500 خانوار در دامنه های سهند شهرستان مراغه استان آذربایجان شرقی مستقر می شوند و نزدیک به 100 خانوار نیز به مناطق ییلاقی شهرستان مرند استان آذربایجان شرقی کوچ می کنند و عشایر استان در 336 آبادی عشایری مستقر هستند و نزدیک به ده درصد جمعیتی روستایی استان را تشکیل می دهند.
 
آقای مهندس زینال زاده با اشاره بر تشکیل شوراهای عشایری افزودند شوراهای عشایری در استان به ریاست مقام عالی استان و در شهرستان ها به ریاست فرمانداران تشکیل می شود.
 
وی با نظری اجمالی بر مصوبات سال قبل بیان داشتند کمیسیون سیاسی، امنیتی و اجتماعی شورای عشایر مصوباتی را در پی داشته که در عمل به مصوبات مذکور جلسه ای با ریاست آقای استاندار، معاونین استاندار، مدیران دستگاه های اجرایی و 100 نفر از معتمدین و ریش سفیدان عشایر کل استان برگزار گردید که نقطه نظرات عشایر و اعضای حاضر در آن جلسه استماع و بحث و بررسی گردید.
 
آقای مهندس زینال زاده در ادامه با اشاره بر طرح جامع سواد، دانش و مهارت در جامعه عشایری بیان داشتند وظیفه گسترده ای در مصوبه هیئت وزیران در خصوص اجرای برنامه های فرهنگی و ارتقاء سواد و مهارت در جامعه عشایری بر استان ما تکلیف گردیده که امید است با مشارکت دستگاههای اجرایی ذیربط از جمله آموزش و پرورش، فنی و حرفه ای ، ارشاد اسلامی و سایر نهادهای فرهنگی بتوانیم شاهد رشد و ارتقا سواد و مسائل فرهنگی و مذهبی در جامعه عشایری باشیم.
 
آقای دکتر علیرضا رادفر معاون محترم سیاسی امنیتی و اجتماعی استاندار در جلسه کمیسیون سیاسی، اجتماعی شورای عشایری آذربایجان غربی افزودند: در سال جاری برای بیش از 20 هزار نفر از عشایر استان نیز کلاس های آموزش ارتقای مهارتی برگزار می شود.
 
وی ادامه دادند: باید بتوان احساس نیاز را در افراد عشایرنشین ایجاد کرد تا علاقه مندان حضور در کلاس های آموزشی افزایش یابد و سوادآموزی بخش عشایری با شتاب بیشتری حرکت کند.
 
وی افزودند: دستگاه های اجرایی زمینه حضور سازمان های مردم نهاد را در این حوزه فراهم کنند زیرا این سازمان ها بازوان اجرایی دولت هستند که به راحتی ارتباط بین مردم و دولت ایجاد می کنند.
 
در ادامه جلسه، رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی با بیان اینکه استان با بیش از یکصد هزار نفر جمعیت عشایری، رتبه سوم جمعیت عشایری استان را به خود اختصاص داده است، گفتند: وظیفه آموزش و سواد عشایر استان طبق مصوبات شورای عشایر بر عهده آموزش و پرورش است و باید برای تحت تعلیم قرار دادن جامعه هدف، تمام امکانات را به کار گیرد.
 
آقای مهندس کریم زاده با بیان اینکه اقدامات زیادی برای آموزش عشایر استان صورت گرفته، اظهار کردند: با توجه به گستردگی کار، اقدامات انجام یافته هنوز به نتیجه مطلوب نرسیده و درصدد تحقق کامل آن هستیم.
 
وی با تأکید بر ضرورت سواد آموزی به جامعه بی سواد عشایر استان، افزودند: آمادگی داریم ۶۳ مرکز جهاد کشاورزی سطح استان را جهت انجام دوره های آموزشی در اختیار اداره کل آموزش و پرورش و اداره کل فنی و حرفه ای استان قرار دهیم.  

 

در ادامه جلسه مدیران کل و نمایندگان کمیته امداد، سازمان فنی و حرفه ای، صدا و سیما، سازمان اوقاف و امور خیریه، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان تبلیغات اسلامی به بیان نکته نظرات و پیشنهادات خود پرداختند.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 


کد خبر:  1554329
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat