ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2203  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


320هزار تن محصولات تولیدی عشایر آذربایجان غربی به ارزش اقتصادی 500 میلیارد تومان

320هزار تن محصولات تولیدی عشایر آذربایجان غربی به ارزش اقتصادی 500 میلیارد تومان

 

 

 

عشایر استان خدمات بسیار ارزشمندی در زمینه تولید دارند و 320 هزار تن محصولات تولیدی عشایر آذربایجان غربی به ارزش اقتصادی 500 میلیارد تومان ظرفیت بالقوه برای این استان محسوب می شود و باید از این ظرفیت به درستی بهره گیری شود در واقع عشایر مصداق بارز تحقق شعار سال و سیاست‌های اقتصاد مقامتی هستند که نیاز به حمایت بیشتری دارند.
موضوعي ديگري که در خصوص توليدات عشاير بايد مورد پيگيري قرار گيرد کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها و سودجوياني است که به نوعي به غارت عشاير مي پردازند و درواقع سود و ارزش کسب شده به جيب دلالان و واسطه ها واريز مي شود و حاشيه سود محصولات توليدي عشاير پايين است و نيازمند کنترل توسط سازمانهاي ذيربط به نفع مصرف کننده و توليد کننده مي باشد.
آذربايجان غربي سومين استان عشايرنشين کشور به شمار مي‌رود و عشاير ساکن در اين منطقه جلوه خاصي به فرهنگ و آداب و سنن اين خطه از کشور بخشيده است و مراتع آذربايجان غربي به خاطر داشتن آب و هواي خنک و علوفه مناسب از مناطق ييلاقي مهم عشاير در شمالغرب کشور است و اصلي‌ترين شهرستانهاي عشاير نشين استان به ترتيب ماکو، چالدران، خوي، سلماس و پلدشت است.
 
*توليد يک سوم گوشت قرمز شامل 16 هزار تن توسط عشاير استان
مديرکل امور عشاير و روستايي آذربايجان غربي ميزان کل محصولات توليدي عشاير استان را 320 هزار تن عنوان کرد و گفت: ارزش اقتصادي سالانه محصولات توليدي عشاير آذربايجان غربي 500 ميليارد تومان برآورد شده است.
به گزارش عصرآذربايجان، بهرام زينال زاده در نشست خبري آذربايجان غربي را سومين استان عشايرنشين کشور خواند و اظهار داشت: در حال حاضر عشاير استان شامل 15 هزار و 599 خانوار با جمعيت بالغ بر 103 هزار و 927 نفر در قالب 12 ايل و 21 طايفه مستقل مستقر بوده و از 336 کانون استان مشغول کار و تلاش و زندگي هستند.
وي با بيان اينکه يک سوم گوشت قرمز شامل 16 هزار تن توسط عشاير استان توليد مي شود و عشاير نقش برجسته اي در توليد محصولات دامي دارند، ادامه داد: 50 هزار تن شير و 3 هزار تن پشم توليد کرده و به بازار عرضه مي‌کنند.
 
*60 درصد از مراتع آذربايجان غربي قلمرو زيستي عشاير استان
زينال زاده با بيان اينکه از 2 ميليون و 670 هزار هکتار مرتع در آذربايجان غربي يک ميليون و 615 هزار هکتار معادل 60 درصد قلمرو زيستي عشاير استان محسوب مي شود، خاطرنشان کرد: در راستاي تامين نهاده هاي دامي و ملزومات عشاير استان 10 شرکت و يک اتحاديه فعاليت دارد که سال گذشته 17 هزار تن نهاده هاي دامي، کنسانتره، جو و سبوس و... از طريق اين شرکت ها تامين شده است.
وي با اعلام اينکه طي سال جاري بيش از 10 ميليارد تومان وام براي عشاير استان در نظر گرفته شده است، افزود: در سال گذشته بيش از 7 ميليارد و 670 ميليارد تومان به عشاير وام پرداخت شد و همچنين براي عشايري که از حوادث طبيعي خسارت وارد شده، بعد از بررسي تا 50 ميليون تومان وام پرداخت مي‌شود.
زينال زاده با بيان اينکه عمدتا کوچ عشاير آذربايجان غربي داخل استان صورت مي گيرد، يادآور شد: 550 تا 600 خانوار از عشاير اين استان به ييلاق هاي خارج از استان در دامنه هاي جنوبي سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربايجان شرقي کوچ مي کنند.
مديرکل امور عشاير و روستايي آذربايجان غربي ادامه داد: 4 هزار خانوار از عشاير شمال استان بيشتر به مناطق ييلاقي چالدران کوچ مي کنند و محل تجمع عشاير شمال استان محسوب مي شود عشاير جنوب نيز عمدتاً به مناطق ييلاقي شاهين دژ مي روند.
وي سامان دهي حمل و نقل، امکانات بين راهي، بحث تامين آب و بازسازي چشمه ها، سرويس هاي بهداشتي و تاسيسات بين راهي را از اقدامات اداره کل امور عشاير و روستايي آذربايجان غربي عنوان و بيان کرد: امسال از اوايل خرداد تا شهريور ماه مرمت و بازسازي بيش از 300 کيلومتر راه عشايري در دست اجراست.
زينال زاده توزيع 2 هزار فانوس خورشيدي و احداث قریب به 10 حمام خورشيدي در مناطق ييلاقي خبر داد و يادآور شد: کليه روستاهاي عشايري بالاي 20 خانوار و زير 20 خانوار به جز يک روستاي 4 خانوار در ماکو برق دار مي باشد.
مديرکل امور عشاير و روستايي آذربايجان غربي به فعاليت 19 صندوق خرد زنان عشاير در آذربايجان غربي اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته 15 صندوق خرد زنان عشاير وام 25 ميليون توماني دريافت کرد و به هر صندوق 3 ميليون تومان کمک بلاعوض اعطا شده است.
وي به اعطاي وام قرض الحسنه به عشاير استان در قبال خشکسالي و سوانح طبيعي اشاره کرد و يادآور شد: در اين راستا تسهيلات از 20 تا 50 ميليون تومان قابل ارائه بوده و در سال گذشته 7 ميليارد و 670 ميليون تومان وام به عشاير پرداخت شده است.

 

اين مسوول با بيان اينکه سطح سواد عشاير نسبت به متوسط استان 10 درصد پايين بوده، ابراز داشت: ارائه آموزش هاي لازم به جامعه عشايري استان از جمله اقدامات اداره کل امور عشاير و روستايي استان به شمار مي رود.
 
 
 
 

 کد خبر:  1554362
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat