ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2218  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


۳۲۰ هزار تن محصولات تولیدی عشایر آذربایجان غربی / کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها

۳۲۰ هزار تن محصولات تولیدی عشایر آذربایجان غربی / کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها

 

 

 

به گزارش جوان پرس مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی در نشست خبری با خبرنگاران تاکید کرد : عشایر استان خدمات بسیار ارزشمندی در زمینهٔ تولید دارند و ۳۲۰ هزار تن محصولات تولیدی عشایر آذربایجان غربی به ارزش اقتصادی ۵۰۰ میلیارد تومان ظرفیت بالقوه برای این استان محسوب می شود و باید از این ظرفیت به درستی بهره گیری شود در واقع عشایر مصداق بارز تحقق شعار سال و سیاست‌های اقتصاد مقامتی و بفرموده  امام راحل ( ره ) ذخایر و پیشگامان انقلاب هستند که نیاز به حمایت بیشتری دارند.
بهرام زینال زاده تصریح کرد : موضوعی دیگری که در خصوص تولیدات عشایر باید مورد پیگیری قرار گیرد کوتاه کردن دست دلالان و واسطه ها  است و درواقع سود و ارزش کسب شده به جیب دلالان و واسطه ها واریز می شود و حاشیه سود محصولات تولیدی عشایر پایین است.
وی خاطرنشان ساخت : آذربایجان غربی سومین استان عشایرنشین کشور به شمار می‌رود و عشایر ساکن در این منطقه جلوه خاصی به فرهنگ و آداب و سنن این خطه از کشور بخشیده است و مراتع آذربایجان غربی به خاطر داشتن آب و هوای خنک و علوفه مناسب از مناطق ییلاقی مهم عشایر در شمالغرب کشور است و اصلی‌ترین شهرستانهای عشایر نشین استان به ترتیب ماکو، چالدران، خوی، سلماس و پلدشت است.
زینال زاده اظهار داشت : در حال حاضر عشایر استان شامل ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار با جمعیت بالغ بر ۱۰۳ هزار و ۹۲۷ نفر در قالب ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل مستقر بوده و از ۳۳۶ کانون استان مشغول کار و تلاش و زندگی هستند.
وی با بیان اینکه یک سوم گوشت قرمز شامل ۱۶ هزار تن توسط عشایر استان تولید می شود و عشایر نقش برجسته ای در تولید محصولات دامی دارند، ادامه داد: ۵۰ هزار تن شیر و سه هزار تن پشم تولید کرده و به بازار عرضه می‌کنند.
زینال زاده با بیان اینکه از ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار مرتع در آذربایجان غربی یک میلیون و ۶۱۵ هزار هکتار معادل ۶۰ درصد قلمرو زیستی عشایر استان محسوب می شود، خاطرنشان کرد: در راستای تامین نهاده های دامی و ملزومات عشایر استان ۱۰ شرکت و یک اتحادیه فعالیت دارد که سال گذشته ۱۷ هزار تن نهاده های دامی، کنسانتره، جو و سبوس و… از طریق این شرکت ها تامین شده است.
وی با اعلام اینکه طی سال جاری بیش ۱۰ میلیارد تومان وام برای عشایر استان در نظر گرفته شده است ، افزود: در سال گذشته بیش از ۷ میلیارد و ۶۷۰ میلیارد تومان به عشایر وام پرداخت شد و همچنین برای عشایری که از حوادث طبیعی خسارت وارد شده، بعد از بررسی تا ۵۰ میلیون تومان وام پرداخت می‌شود.
زینال زاده با بیان اینکه عمدتا کوچ عشایر آذربایجان غربی داخل استان صورت می گیرد ، یادآور شد: ۵۵۰ تا ۶۰۰ خانوار از عشایر این استان به ییلاق های خارج از استان در دامنه های جنوبی سهند و اطراف شهرستان مرند از توابع آذربایجان شرقی کوچ می کنند.
مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی ادامه داد: ۴ هزار خانوار از عشایر شمال استان بیشتر به مناطق ییلاقی چالدران کوچ می کنند و محل تجمع عشایر شمال استان محسوب می شود عشایر جنوب نیز عمدتا به مناطق ییلاقی شاهین دژ می روند.
وی ساماندهی حمل و نقل، امکانات بین راهی، بحث تامین آب و بازسازی چشمه ها، سرویس های بهداشتی و تاسیسات بین راهی را از اقدامات اداره کل امور عشایر و روستایی آذربایجان غربی عنوان و بیان کرد: امسال از اوایل خرداد تا شهریور ماه مرمت و بازسازی بیش از ۳۰۰ کیلومتر راه عشایری در دست اجراست.
زینال زاده از توزیع ۲ هزار فانوس خورشیدی و احداث قریب به 10 حمام خورشیدی در مناطق ییلاقی خبر داد و یادآور شد : کلیه روستاهای عشایری بالای ۲۰ خانوار و زیر ۲۰ خانوار به جز یک روستای ۴ خانوار در ماکو برق دار می باشد.
مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی به فعالیت ۱۹ صندوق خرد زنان عشایر در آذربایجان غربی اشاره کرد و ادامه داد: سال گذشته ۱۵ صندوق خرد زنان عشایر وام ۲۵ میلیون تومانی دریافت کرد و به هر صندوق ۳ میلیون تومان کمک بلاعوض اعطا شده است.
وی به اعطای وام قرض الحسنه به عشایر استان در قبال خشکسالی و سوانح طبیعی اشاره کرد و یادآور شد: در این راستا تسهیلات از ۲۰ تا ۵۰ میلیون تومان قابل ارائه بوده و در سال گذشته ۷ میلیارد و ۶۷۰ میلیون تومان وام به عشایر پرداخت شده است.
او با بیان اینکه سطح سواد عشایر نسبت به متوسط استان ۱۰ درصد پایین بوده، ابراز داشت: ارائه آموزش های لازم به جامعه عشایری استان از جمله اقدامات اداره کل امور عشایر و روستایی استان به شمار می رود.
وی با اذعان بر این نکته در خصوص فروش و برگزاری نمایشگاه دائمی عرضه محصولات عشایری استان متاسفانه تاکنون اقدام قابل توجهی انجام نگرفته، تاکید کرد : متاسفانه عشایر مجبورند محصولات تولیدی خود را با کمترین قیمت و حتی به صورت پیش فروش واگذار نمایند که این مساله باعث ایجاد مشکلات زیادی در حوزه معیشت آنها شده است.
 زینال زاده همچنین از تعامل مناسب عشایر با مرزبانی و مرزداران در مناطق ییلاقی تقدیر کرد و از پیگیری مشکلات حوزه آموزشی و بهداشتی و کمبود آب و راههای ارتباطی خبر داد.
 
 


کد خبر:  1554363
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat