ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2207  تعداد امتیازدهی:  1   (Article Rating 


سهمیه کنکور دانش آموزان عشایری باید احیا شود

سهمیه کنکور دانش آموزان عشایری باید احیا شود

 

 

 

 

رئیس سازمان امور عشایر ایران گفت: حذف سهمیه کنکور ظلم به عشایر بود و باید این سهمیه بار دیگر احیا شود.
 
 به گزارش پایگاه اطلاع رسانی سازمان امور عشایر ایران، کرمعلی قندالی در برنامه پرسشگر در شبکه آموزش سیما با موضوع چالش‌های آموزش و پرورش عشایر، در خصوص ضرورت اعمال سهمیه کنکور برای دانش آموزان عشایری اظهار داشت: این سهمیه قبلا وجود داشته‌ که حدود 10 سال پیش حذف شدکه ظلم به جامعه عشایری بود.
 
وی تاکید کرد: باید مجلس، آموزش و پرورش و شورای عالی انقلاب فرهنگی کمک کنند تا این امکان برای برگشت سهمیه کنکور برای عشایر فراهم شود.
 
قندالی درباره ارتقای سطح دانش عشایر گفت: در سال 93 در شورای عالی عشایر سه طرح مصوب شد که یکی از آنها ارتقای سطح دانش عشایر بود که این طرح در سال 95 به تصویب هیئت وزیران رسید و به دستگاه‌های مربوطه ابلاغ شد و اجرای آن از ابتدای سال 96 شروع شده است.
 
رئیس سازمان امور عشایر ایران در تعریف جامعه عشایری گفت: دارا بودن ساختار ایلی و عشیره‌ای، زندگی مبتنی بر کوچ و جابجایی فصلی و اتکای معاش به دامداری سه شاخصه  اصلی عشایر هستند.
 
وی ادامه داد: سرشماری عشایر هر ده سال یکبار انجام می‌شود و بر اساس آخرین سرشماری عشایر کوچنده در سال 1387 ، 213 هزار خانوار عشایری با جمعیتی بیش از یک میلیون و 200 هزار نفر در کشور وجود دارند که دارای بیش از 23 میلیون راس دام سبک هستند و 59 درصد سطح کشور قلمرو زیست آنان است که مساحتی حدود 38 میلیون هکتار از اراضی را دربر می‌گیرد.
 
قندالی با بیان اینکه پراکندگی عشایر بسیار زیاد است و باید آموزش و پرورش عشایری به جد تقویت شود، گفت: سامانه جامع عشایر طراحی شده که بخشی از آن مربوط به آمار بی سوادان در مناطق عشایری است.

 

قندالی افزود: این سامانه امسال تکمیل  می شود و اطلاعات آن را در اختیار سازمان نهضت سواد آموزی قرار می‌دهیم.


کد خبر:  1554418
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat