ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 260  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


همزمان با فصل کوچ شورای عشایری شهرستان سلماس برگزار گردید.

همزمان با فصل کوچ شورای عشایری شهرستان سلماس برگزار گردید.

 

 

 

جلسه شورای عشایری شهرستان سلماس به ریاست آقای مرتضی اصغری فرماندار شهرستان و با حضور نماینده مردم شریف سلماس در مجلس شورای اسلامی ومدیرکل امور عشایر و مدیر کل منابع طبیعی و آبخیزداری استان،مسئولین دستگاه های اجرائی ذیربط ، فرماندهان نظامی و انتظامی شهرستان سلماس و تعدادی از معتمدین عشایری در روز شنبه مورخ 29/4/98 در محل ییلاق زیارت واقع در دهستان شپیران بخش کوهسار برگزار گردید.
در این جلسه  بعد از تلاوت آیاتی از کلام ا... مجید ، ابتدا جناب آقای اصغری فرماندار شهرستان سلماس ضمن عرض خیر مقدم به حاضرین با اشاره به اینکه عشایر در تولید و خودکفایی اقتصادی نقش اساسی دارند، اضافه کرد: توجه به این بخش وظیفه ما را در قبال خدمت به این عزایزان بیشتر می‌کند و ما وظیفه خدمت به این قشر مدافع نظام را داریم و انتظار می‌رود با حمایت و همکاری مسؤلین ذیربط  راه دسترسی  عشایر به ییلاقات هموار و در تردد عشایر به مناطق تسهیل گردد.  
مرتضی اصغری در ادامه با تاکید بر لزوم توانمندسازی اقتصاد عشایری برای بقا و دوام این شیوه زندگی در کشور، خاطرنشان کرد: در طول سال گذشته تسهیلات مختلفی به ارزش 8 میلیارد و 500 میلیون ریال به عشایر شهرستان اعطا شده است تا بتوانند با رفاه و آسودگی خاطر بیشتر به تولید و تامین مایحتاج مردم ادامه دهند.
وی با بیان اینکه دولت در صدد توسعه زیرساختها برای حمایت از عشایر است، بیان داشت  ایجاد مدارس، تامین آب شرب و برق ، احداث جاده های ارتباطی و... نمونه ای از تلاشهای دولت برای حمایت از عشایر عزیز است.
وی با اشاره بر فرمایشات مقام معظم رهبری " عشایر مرزداران ف سنت داران و حافظان حیثیت ملی و بومی کشورند " افزود: حدود 50 درصد جمعیت شهرستان سلماس را روستاییان تشکیل می دهند که قشر عظیمی از این تعداد نیز خانواده های عشایر سلماس هستند.
فرماندار سلماس تصریح کرد: در شهرستان سلماس 48 مدرسه عشایری، هزار و131 دانش آموز ابتدایی و 96دانش آموز مقطع متوسطه را تحت پوشش قرار داده اند.
سپس آقای دکتر برزگر نماینده محترم مردم شریف سلماس در مجلس شورای اسلامی طی سخنانی بیان داشتند  فعالیت های عشایر مصداق بارز اقتصاد مقاومتی می باشد و جهت حمایت از این قشر تولید کننده ، باید همه دستگاه های اجرایی خدمات رسانی به عشایر را در برنامه کاری خود قراردهند ، وی اضافه کرد با توجه به وابستگی دام عشایر به مرتع  می بایست  با هماهنگی نیروهای نظامی و انتظامی عشایر از مراتع مرزی بصورت بهینه بهره برداری نمایند.
سپس آقای مهندس زینال زاده مدیر کل محترم امور عشایر استان با ابراز خرسندی از حضور مسئولین در منطقه ییلاقی و دیدار چهره به چهره با عشایر و بررسی مشکلات آنها از هماهنگی با شبکه بهداشت و درمان جهت ارائه خدمات درمانی و پزشکی در فصل کوچ به خانوارهای عشایری خبر داد و اظهار کرد بر این اساس تیم های سیار سلامت همزمان با کوچ عشایر در مناطق ییلاقی حضوریافته و عشایردرفصل کوچ نیز ازخدمات درمانی و بهداشتی بهره مندخواهند شد ایشان بیمه پایه دام عشایر را طبق مفاد بند ث ماده 33 قانون برنامه ششم توسعه ضروری دانست و از عشایر خواست جهت جبران خسارات ناشی از حوادث غیر مترقبه و بیماریهای شایع دامی ، نسبت به بیمه احشام خود اقدام نمایند وی اضافه کرد برای سهولت اجرای این طرح تفاهمنامه ای فی ما بین تشکل های عشایری با صندوق بیمه محصولات دامی و کشاورزی منعقد شده و عشایر می توانند به شرکت تعاونی عشایری مربوطه مراجعه و اقدام نمایند . مدیر کل امور عشایر استان  افزودندپیرو هماهنگی بعمل آمده با معاونت محترم روستایی استانداری بخشی از اعتبارات ارزش افزوده  تحت عنوان سهم عشایر در مناطق عشایری هزینه خواهد شد ، ایشان  با اشاره به وجود هزار و 700 خانوار عشایری با 13 هزار نفر جمعیت در شهرستان سلماس، گفت: ارزش کل تولیدات عشایری سلماس 50 میلیاردتومان در سال بوده که از موارد بارز آن می توان به تامین 10 درصد گوشت موردنیاز آذربایجان غربی توسط عشایر این شهرستان اشاره کرد.
آقای زینال زاده بیان کرد: عشایر استان با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و باید امکانات و تجهیزات لازم در اختیار آنان قرار گیرد تا بتوانند آن نقش مهم خود را پررنگ تر از همیشه ایفا کنند.
وی تصریح کرد: در سال جاری ۹۰ طرح عمرانی از جمله مرمت ۳۰۰ کیلومتر راه عشایری، تهیه آب بهداشتی سالم برای شرب انسان و دام، توزیع پک و آبگرمکن های خورشیدی، توزیع نهاده‌های دامی، آرد، مواد سوختی و اعطای تسهیلات کم بهره به عشایر استان در برنامه کاری امور عشایر آذربایجان غربی قرار دارد.
درادامه آقای حسن پاکی به نمایندگی از عشایر ، مشکلات عشایر منطقه را به ویژه در فصل کوچ بیان نمود.

 

پس از اتمام جلسه شورای عشایری مراسم جشن ییلاق با اجرای بازیهای بومی و محلی و اسب سواری برگزار گردید و در حین برگزاری مراسم خدمات رایگان دامپزشکی توسط شبکه دامپزشکی شهرستان سلماس به عشایر منطقه ارائه شد.
 
 
 
 
 
 
 


کد خبر:  1554900
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat