ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
yahag
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 280  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


بهره‌برداری از ٢٣۴ کیلومتر ایل‌راه‌های عشایری در آذربایجان‌غربی

بهره‌برداری از ٢٣۴ کیلومتر ایل‌راه‌های عشایری در آذربایجان‌غربی

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از - ایرنا- سرپرست اداره کل امور عشایر آذربایجان‌غربی گفت: همزمان با گرامیداشت هفته دولت از ٢٣۴ کیلومتر از ایل‌راه‌های عشایری این استان که مرمت و بازسازی شده است بهره‌برداری می‌شود.
علی بهادری روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: برای بهره‌برداری از این ایل‌راه‌ها چهار میلیارد و ١٠٠ میلیون ریال هزینه شده است.
وی ادامه داد: با بهره‌برداری از این راه‌ها، خانوارهای عشایری در شهرستان‌های ماکو، چالدران، ارومیه، شاهین‌دژ، میاندوآب، اشنویه، پیرانشهر، مهاباد و نقده از راه‌های مناسب برای تردد برخوردار می‌شوند.
وی اضافه کرد: با هدف بهبود راه‌های ارتباطی عشایری و برای اجرای طرح‌های مرمت و بازسازی مسیرهای ارتباطی عشایر امسال ۱٢ میلیارد و ٩٣۵ میلیون ریال تخصیص یافته است.
وی با اشاره به اینکه دولت تدبیر و امید توجه ویژه‌ای به عشایر دارد، ادامه داد: بهبود وضعیت ایل‌راه‌ها از جمله مهمترین برنامه‌های اداره کل امور عشایر آذربایجان‌غربی است که با اهتمام ویژه‌ای دنبال می‌شود.
سرپرست اداره کل امور عشایر آذربایجان‌غربی بیان کرد: ساماندهی این مسیرها می‌تواند در کمک به عشایر برای کوچ آسان‌تر به ییلاق و قشلاق بسیار مؤثر باشد.
«بهادری»، بیان کرد: احداث ٢٩ مورد آبشخور با ٢ میلیارد و ١٨٠ میلیون ریال هزینه، ١۵ مورد آبرسانی با ٢ میلیارد ریال هزینه، تامین ٢۵ مورد تانکر آب با ٢ میلیارد و ٢۵٠ میلیون ریال و یک مورد آبرسانی سیار با هزینه ٨۵٠ میلیون ریال از دیگر طرح‌هایی است که برای رفاه بیشتر عشایر در سطح مناطق مختلف استان انجام شده‌ است.
وی ادامه داد: عشایر این استان با  وجود امکانات محدود، نقش برجسته و مهمی در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و باید امکانات و تجهیزات لازم در اختیار آنان قرار گیرد.
وی با اشاره به اینکه ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در استان وجود دارد، بیان کرد: از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ کرده و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین‌دژ ییلاق و قشلاق می‌کنند.
۲میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ آذربایجان‌غربی سومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری است و حدود ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۱۰۴ هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند که ۳.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

 

عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۱۶ شهرستان استان دارای عشایر و ۳۳۶ روستا نیز ویژه عشایر است.
 


کد خبر:  1554974
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byAtorpat