ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2163  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


مراتع ییلاقی ارومیه گنجایش ۴٧ درصد دام عشایر را دارد

مراتع ییلاقی ارومیه گنجایش ۴٧ درصد دام عشایر را دارد

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از- ایرنا- مسئول امور عشایر ارومیه گفت: مراتع این شهرستان گنجایش ۴۷ درصد دام‌ها را داشته و برای باقی دام‌های موجود باید از روش پرواربندی استفاده کرد
غلامعلی عظیم‌زاده روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۳۲۷ هزار هکتار از مراتع ییلاقی شهرستان ارومیه تحت پوشش عشایر ساکن این شهرستان است که در مجموع برای ۴۸۸ هزار راس دام قابل استفاده است.
وی با اشاره به اینکه در حال حاضر یکصد و دو هزار و هشتصد راس دام کوچک و بزرگ در اختیار عشایر این شهرستان است ادامه داد: چرای بیش از حد دام توان اکولوژیکی مراتع را کاهش داده و محصول تولیدی دام نیز چشمگیر نیست.
وی اضافه کرد: در روش پرواربندی، دام بدون نیاز به خروج از محل نگهداری خود از علوفه کشت شده خود کشاورز مصرف می‌کند که این امر موجب جلوگیری از تخریب مراتع و بروز سیلاب و افزایش کیفیت محصولات تولیدی دامی می‌شود.
مسئول امور عشایر ارومیه با بیان اینکه ۲ هزار و ۴۱۰ خانوار عشایری با جمعیت ۱۶ هزار و ۷۳۴ نفری در ۲۹ روستا مختص عشایر زندگی می‌کنند که از مراتع آن بهره‌مند هستند.
وی اضافه کرد: عشایر با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند و حمایت‌های لازم از این قشر صورت می‌گیرد.
۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ آذربایجان‌غربی سومین استان کشور از نظر جمعیت عشایری است و حدود ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با جمعیتی بالغ بر ۱۰۴ هزار نفر در این استان زندگی می‌کنند که ۳.۵ درصد جمعیت استان را تشکیل می‌دهند.

 

عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۱۶ شهرستان استان دارای عشایر و ۳۳۶ روستا نیز ویژه عشایر است.


کد خبر:  1555039
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byANAJ