نسخه چاپی خبر


 


 جلسه هم اندیشی برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی دانش آموزان عشایر استان برگزار گردید

جلسه هم اندیشی برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی دانش آموزان عشایر استان برگزار گردید

 جلسه هم اندیشی برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی دانش آموزان عشایر استان با حضور مدیر کل امور عشایر استان آقای مهندس زینال زاده ، آقای مهندس صمیمی رئیس اداره آموزش و پرورش عشایر استان ، سرکار خانم دکتر سامی معاون پرورشی و تربیت بدنی اداره کل آموزش و پرورش عشایر استان ، آقای مهندس جبارپور رئیس اداره امور تعاونی ها در مورخه  95/1/7  ساعت  10  صبح در دفتر مدیریت اداره کل امور عشایر استان برگزار گردید .  

در این مراسم ابتدا آقای مهندس زینال زاده به میهمانان عزیز خیر مقدم عرض نمودند و حضور آنان را نقطه عطفی برای گسترش همکاری های هر چه بیشتر در جهت رشد و ارتقاء سواددانش آموزان عشایری عنوان نمودند  .
پس از ایشان آقای صمیمی با اشاره به برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی از تاریخ 12 الی 19 اردیبهشت  ماه سال جاری در مجتمع شهید رجایی استان اظهار داشتند با توجه به اینکه در استان آذربایجان غربی 29575نفر دانش آموز عشایری مشغول تحصیل می باشد لذا جهت احیاء و تقویت بازیهای بومی و محلی  در استان همچنین ایجاد شور و نشاط برای دانش آموزان عشایری ، اداره کل آموزش و پرورش استان در نظر دارد جشنواره بازیهای بومی و محلی را برای اولین بار بصورت استانی در قالب 32 تیم بر اساس مناطق آموزش و پرورش در رشته های موجود برگزار نماید که در حال حاضر 13 منطقه در این خصوص فعال گردیده است . ضمناً مقرر گردیده طی جلسه ای با دعوت از دستگاههای اجرایی ذیربط از جمله اداره کل آموزش و پرورش استان ، اداره کل امور عشایر استان و سایر دستگاههای مرتبط  هماهنگی های هر چه بیشتر در این خصوص انجام پذیرد .
پس از ایشان آقای مهندس زینال زاده ضمن تقدیر و تشکر از توجه اداره کل آموزش و پرورش عشایر استان به رشد و شکوفایی استعدادهای دانش آموزان عشایری و تقویت هر چه بیشتر آیین و سنن استان از جمله بازیهای بومی و محلی در دانش آموزان عشایری اظهار داشتند با توجه به اینکه استان آذربایجان غربی سومین استان عشایر نشین بعد از استان های فارس و خوزستان می باشد لذا بایستی به جامعه عشایری در حوزه های مختلف از جمله سواد توجه بیشتری گردد ایشان افزودند با توجه به ماهیت زندگی عشایر که فصلی از سال را در مناطق ییلاقی سپری می نمایند لذا بایستی جهت تسهیل در آموزش عشایر به این مورد توجه ویژه ای گردد .
مدیر کل امور عشایر استان با اشاره به شاخص آموزش به عنوان یکی از اهرمهای موثر در تقویت و توسعه نیروی انسانی اظهار داشتند با توجه به اینکه سرمایه هر کشوری نیروی انسانی آن می باشد لذا بایستی تمام اهتمام خود را در جهت رشد و بالندگی این سرمایه عظیم برداشتکه این تکلیفی بزرگ و همتی  عظیم را می طلبد تا فرزندان این مرزو بوم بالاخص فرزندان عشایر از فضایل کسب علم و دانش به صورت مطلوب بهره مند گردند.
آقای مهندس زینال زاده با اشاره به شهرستانهای عشایر نشین استان بیان داشتند با توجه به اینکه عشایر استان در 16 شهرستان  مستقر می باشد لذا جهت بهره مندی تمام فرزندان عشایر از نعمت سواد بایستی گامهای اساسی برداشت .
مدیر کل امور عشایر استان در ادامه با نظری بر اهمیت احیاء و تقویت بازیهای بومی و محلی در استان افزودند برگزاری جشنواره بازیهای بومی و محلی عشایر استان فرصت مناسبی است تا ضمن افزایش شادابی و روحیه فرزندان عشایری ، آیین ، سنن و فرهنگ بومی و منطقه ای استان را احیاء و نمودار سازد . جلسه ساعت 11 با صلوات حاضرین خاتمه یافت .
 
22222