نسخه چاپی خبر


 


 جلسه شورای حفاظت از مراتع ملی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در محل دادگستری استان برگزار گردید

جلسه شورای حفاظت از مراتع  ملی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در محل دادگستری استان برگزار گردید

 جلسه شورای حفاظت از اراضی ملی و منابع طبیعی استان آذربایجان غربی در محل دادگستری استان با ریاست مدیر کل محترم دادگستری و با حضور دادستان مرکز استان و هچنین تعدادی از مدیران و مسولین دستگاههای ذیربط و مسولان نظامی و انتظامی و امنیتی استان و با شرکت آقای مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان برگزار گردید .

در ابتدا دادستان مرکز استان ضمن خیر مقدم و تقدیر و تشکر از ریاست دادگستری استان با توجه به موضوع جلسه اعلام داشتند که موضوعات جلسه در دو محور اصلی  یکی در خصوص مسائل ساخت وساز غیر مجاز در شهر و دیگری گزارش مدیر کل امور عشایر  استان در خصوص صیانت از مراتع ملی مورد بحث و بررسی قرار خواهد گرفت . 
درابتدا شهردار ارومیه آقای حضرت پور گزارشی تفصیلی از مساحت ، تعداد قطعات مسکونی و تجاری دارای پروانه ، درصد شوارع ، درصد اراضی خالی و غیره ارائه نمودند ،  همچنین در مورد تعداد کل پرونده های ارجاعی به کمسیون ماده 100 و تعداد کل پروانه های ساختمانی صادره در سالهای اخیر مطالبی را بیان  نمودند .
پس از ایشان ریاست کل دادگستری استان جناب آقای حیدری اعلام داشتند  با توجه به اینکه می خواهیم یک شهر زیبا و قانونمند داشته باشیم پس بایستی در راستای اجرای آرای صادره از کمیسیون ماده 100 یک برنامه مدون و مشخصی داشته باشیم .
در این جلسه مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان در ابتدا مطالبی کوتاه در خصوص سیمای عشایر و جایگاه عشایراستان بیان نموده و در ادامه با اشاره به ماهیت زندگی عشایری و کوچرو بودن آنان اظهار داشتند : مسدود شدن و تعرض و تصرف بی رویه ایلراه ها، از بین رفتن بخش عمده ای از مراتع میان بند ، گسترش شهرها و روستاها در مسیر کوچ، بوجود آمدن شهرکها و آبادیها بر سر راه عبور دام، محدود شدن عرصه های منابع طبیعی در اثر گسترش کشاورزی و صنعت، اتکای معیشتی عشایر به دامداری از جمله مشکلاتی است که عشایر استان با آن مواجه میباشد .
مدیر کل امور عشایر استان تثبیت مسیرهای عرفی عبور عشایر و احیاء ایلراه های عشایری استان ، جلو گیری ازحذف و تخریب مراتع میان بند ، اجرای صحیح قوانین و مقررات در جهت حفظ و تثبیت حقوق قانونی و عرفی عشایر در عرصه های منابع طبیعی ، تامین و توزیع یارانه ی مورد نیاز جهت جلو گیری از بوته کنی و تخریب مراتع و جنگلها با جایگزینی مناسب سوخت های فسیلی ، تامین و توزیع نهاده های دامی مورد نیاز دام عشایر جهت جلوگیری از کوچ زود هنگام ، استفاده از فعالیتهای نوین و مکمل اقتصادی بمنظور کم کردن وابستگی اقتصادی عشایر به دام ، حضور به موقع قرقبانان در مناطق ییلاقی جهت جلوگیری از چرای زود هنگام و حفاظت از مراتع عشایر کوچنده قبل از کوچ و ... را به عنوان راهکارهایی در راستای حفظ مراتع و منابع ملی همچنین صیانت ازحقوق عشایر عنوان نمودند و از مسئولین بالاخص نیروهای نظامی و انتظامی به ویژه سپاه پاسداران و مرزبانی به لحاظ همکاری جهت استفاده عشایر از نقاط قرمز مرزی تشکر و خواستار شدند همچون سالهای گذشته مساعدت لازم را دراستفاده از این مناطق درحق عشایر اعمال نمایند .
 هچنین در ادامه جلسه مسئولین نیروی انتظامی و سپاه پاسداران نیز درمورد چگونگی استفاده عشایر از نقاط قرمز مرزی  مطالبی را تشریح نمودند .
جلسه با صلوات حاضرین خاتمه یافت. 
 

 
22222