نسخه چاپی خبر


 


 شورای عشایر شهرستان سلماس در ییلاق ساری چیچک جنوبی برگزار گردید

شورای عشایر شهرستان سلماس در ییلاق ساری چیچک جنوبی برگزار گردید

 

جلسه شورای عشایری شهرستان سلماس در مورخه 95/4/28 ساعت 11/30 با حضور آقای مهندس حاج علیلو فرماندار محترم شهرستان سلماس ، آقای مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان و جمعی از مسئولین ادارات شهرستان سلماس و عشایر منطقه در ییلاق ساری چیچک جنوبی برگزار گردید .
در این جلسه ابتدا آقای مهندس زینال زاده با نگاهی بر سیمای عشایر شهرستان سلماس و پتانسیل ها و ظرفیت های موجود در منطقه اظهار داشتند با توجه به اینکه لازمه یادگیری فنون و مهارت های جدید ، ارتقاء سطح سواد و ریشه کنی بیسوادی در جامعه می باشد لذا لازم است که توجه و اهتمام ویژه ای در این بخش صورت گیرد .
مدیر کل امور عشایر استان در ادامه با اشاره به راه اندازی کمپ موقت و سیار آموزش فنی و حرفه ای در مناطق عشایری ، مهارت آموزی را برای جوانان عشایری جهت رونق بخشی فعالیت ها و توسعه فرصت های شغلی ضروری عنوان نمودند و اظهار داشتند دوره های فنی و حرفه ای فرصت مناسبی برای یادگیری فنون و مهارت های جدید طبق استانداردهای آموزشی و دستیابی جوانان عشایر به کسب و کار جدید و رسیدن به اشتغال پایدار می باشد .  
آقای مهندس زینال زاده برگزاری کلاسهای آموزشی - ترویجی در زمینه اصول دامداری ، بیماریهای دامی ، بیمه اجتماعی عشایر - صندوق اعتبارات خرد زنان عشایری و ... را در افزایش آگاهی و توانمندی عشایر تاثیرگذار عنوان کردند و از همکاری شبکه دامپزشکی با اداره امور عشایری سلماس در برگزاری دوره های آموزشی  آشنایی عشایر با بیماریهای دامی تشکر و قدردانی نمودند .ایشان در ادامه در خصوص اجرای طرح حمام خورشیدی و فانوس خورشیدی در مناطق عشایری خبر دادند و افزودند اجرای این پروژه با هدف تامین رفاه عمومی عشایر و کاهش هزینه های آنان با استفاده از ترویج و راه اندازی انرژی های نو در مناطق عشایری می باشد .
در ادامه فرماندار محترم شهرستان سلماس آقای مهندس حاج علیلو ضمن تقدیر و تشکر از برگزاری شورای عشایر در مناطق ییلاقی افزودند : عشایر بعنوان حافظان مرزها نقش بسیار موثری را در تامین امنیت دارند ، ایشان با اشاره به پروژه های عمرانی اداره امور عشایر شهرستان سلماس اعلام نمودند پروزه های عمرانی اجرا شده در مناطق عشایری هر چند از لحاظ حجم عملیات و هزینه کرد اعتبارات ، چشمگیر نمیباشند ولی از لحاظ تاثیر گذاری در زندگی عشایری و افزایش تولیدات دامی بسیار موثر و حائز اهمیت می باشند .
پس از ایشان آقای دکتر محمدی اقدم مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب روستائی با بیان اینکه اجرای پروژه های آبرسانی بخش کوهسار سلماس در اولویت کاری شرکت آب و فاضلاب روستائی قرار دارد اظهار نمودند تعداد چهار پروژه آبرسانی در مناطق عشایری شهرستان سلماس در حال اجرا می باشد که تعداد 750 خانوار عشایری از مزایای این پروزه ها بهره مند خواهند شد. 
در ادامه از دو پروژه حمام خورشیدی و 4 پروژه بهسازی چشمه و آبشخور دامی شهرستان سلماس اعضاء حاضر بازدید و با توجه به خاتمه آنها پروژه ها ی مذکور افتتاح و مورد بهره برداری عشایر منطقه قرار گرفت .
گفتنی است در این مراسم از مادر معظم شهید بزرگوار شمس الدین پری نیا و معاون شبکه دامپزشکی و چند تن از فعالان اداره امور عشایر شهرستان سلماس با اهداء لوح تجلیل و قدرانی گردید .
 
22222