نسخه چاپی خبر


 


 معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی عشایر: برخورداری از حداقل‌های زندگی، حق خانوارهای عشایری است

معاون اول رییس جمهور در جلسه شورای عالی عشایر:  برخورداری از حداقل‌های زندگی، حق خانوارهای عشایری است

 

 معاون اول رئيس جمهور گفت: عدم تامین امکانات لازم برای عشایر، مهاجرت آنان و آسیب‌های اجتماعی را به دنبال خواهد داشت.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی سازمان امور عشایر ایران، اسحاق جهانگيري در سیزدهمین جلسه شورای عالی عشایر که عصر شنبه 30 مرداد در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد، از جامعه عشاير كشور به عنوان طبقه‌اي محروم و در عين حال پربازده ياد كرد و گفت: هرچند جامعه عشايري در حقيقت از حداقل‌هاي زندگي محروم هستند اما در عین حال سهم عمده اي در توليد محصولات كشاورزي و صنايع دستي  ايفا مي كنند.
معاون اول رئيس جمهور با تأكيد بر اين‌كه حق خانوارهاي عشايري است كه از امكانات اوليه زندگي و رفاه نسبي برخوردار باشند،  افزود: جامعه عشايري بيش از یک ميليون و 200 هزار نفر جمعيت دارد و اگر رفاه نسبي و حداقل‌هاي زندگي براي آنها فراهم نشود، شاهد مهاجرت آنها به حاشيه شهرها خواهيم بود كه اين مهاجرت مي‌تواند به بروز مشكلات متعدد از جمله آسيب‌هاي اجتماعي منجر شود.
وی همچنين تأمين امكانات آموزشي و فرهنگي براي جامعه عشايري را از سياست هاي جدي دولت برشمرد و خاطرنشان كرد: بايد شرايطي فراهم شود تا فرزندان عشاير كشور به دليل عدم امكانات از تحصيل باز نمانند و اين موضوع بايد به طور جدي از سوي دولت و وزارت آموزش و پرورش دنبال شود.
جهانگيري با تأكيد بر ضرورت فراهم شدن زندگي مناسب و آبرومند در مناطق روستايي و عشايري تصريح كرد: گردشگری، دامپروري و صنايع دستي از مهمترين زمينه‌هاي اشتغال جامعه عشايری كشور است و اگر برنامه سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري براي توسعه گردشگري و صنايع دستي عشاير اجرا شود، خدمتي ماندگار و مهم براي جامعه عشاير خواهد بود.
وی از وزير جهاد كشاورزي و رييس سازمان امور عشاير بخاطر پيگيري‌هاي مستمر در جهت تأمين نيازهاي جامعه عشايري كشور قدرداني و خاطرنشان كرد: گزارش هاي ارايه شده نشان مي دهد كه برنامه‌ها و طرح‌هاي مناسبي براي حل مشكلات عشاير كشور و تامين نيازهاي آنان تدوين شده است.
وی همچنين با اشاره به برنامه ريزي انجام شده براي برخورداري جامعه عشاير از برق و خدمات انرژي گفت: لازم است كارگروهي متشكل از وزارتخانه‌هاي نفت، نيرو و ساير دستگاه هاي ذيربط تشكيل شود و همه مسائل مرتبط با نيازهاي عشاير به خدمات انرژي نظير گاز، برق و انرژی‌های نو را مورد بررسي و تصميم‌گيري قرار دهند.
گفتنی است، سیزدهمین جلسه شورای عالی عشایر کشور به ریاست معاون اول رییس جمهور و با حضور وزرای جهاد کشاورزی، نیرو، فرهنگ و ارشاد اسلامی، رییس سازمان میراث فرهنگی و گردشگری و نمایندگان دستگاه‌های مختلف کشور در محل نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

 
22222