نسخه چاپی خبر


 


 معاون استاندار: نهادهای مسئول پیگیر ارتقای شاخص های سواد حامعه عشایری آذربایجان غربی باشند

معاون استاندار: نهادهای مسئول پیگیر ارتقای شاخص های سواد حامعه عشایری آذربایجان غربی باشند

 

ارومیه- ایرنا- معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی گفت: نهادهای مسئول پیگیر ارتقای سوادآموزی حامعه عشایری استان باشند.
نهادهای مسئول پیگیر ارتقای شاخص های سواد جامعه عشایری آذربایجان غربی باشند .
به گزارش ایرنا و به نقل از سایت اطلاع رسانی استانداری آذربایجان غربی، علیرضا رادفر عصر چهارشنبه در جلسه کمیسیون سیاسی و اجتماعی شورای عشایر استان افزود: برنامه ریزی برای حل مشکلات عشایر نیازمند شناخت فرهنگ و باید و نبایدهای زندگی عشایری است.
وی اضافه کرد: اگر برنامه ریزی های ما برای عشایر استان بدون توجه به باورها، نوع زندگی و فرهنگ آنها باشد، نمی توانیم در جهت حل مشکلات مربوط به عشایر گام های اساسی برداریم.
وی بر لزوم ارتقای شاخص های سواد جامعه عشایری استان تاکید کرد و ادامه داد: با توجه به اینکه در زندگی عشایری استان بیشتر فرزندان عشایر مشغول کارهای مربوط به چرا و نگهداری دام هستند، در زمینه سوادآموزی فرزندان عشایر عقب ماندگی هایی به وجود آمده است که لازم است اداره کل عشایر استان با کمک آموزش و پرورش استان و دیگر دستگاههای ذیربط، برای جبران این عقب ماندگی ها و تشویق خانواده های عشایر برای ترغیب فرزندانشان به سوادآموزی برنامه ریزی و اقدامات لازم را انجام دهند.
معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استاندار آذربایجان غربی اظهار کرد: ارتقای سطح سواد و تحصیلات در میان عشایر، بدون تردید مسیر حل مشکلات و همچنین ارتقای سطح رفاه و آسایش آنها را هموارتر خواهد کرد.
رادفر گفت: اسکان عشایر، چرای دام ها و فروش تولیدات لبنی عشایر آذربایجان غربی از جمله مباحثی است که باید برای بهبود وضعیت در این موارد، برنامه ریزی های لازم ضورت گیرد.
بهرام زینال زاده مدیرکل امور عشایری آذربایجان غربی هم در این جلسه با ارائه گزارشی از عملکرد شورای عشایری استان اظهار کرد: این استان پس از خوزستان و فارس، رتبه سوم را به لحاظ تعداد عشایر در کشور دارد.
وی اضافه کرد: چهار درصد جمعیت آذربایجان غربی را عشایر تشکیل می دهند که با توجه به این امر می توان برنامه ریزی های بهتری در راستای حل مشکلات آنها انجام داد.
وی اظهار کرد: 25 درصد تولیدات دامی استان از جمله تولید گوشت، پشم و شیر توسط عشایر صورت می گیرد و همچنین 60 هزار هکتار از اراضی زراعی و باغی استان در اختیار عشایر است.
به گزارش ایرنا، افزون بر 103 هزار نفر، جمعیت عشایری آذربایجان غربی هستند که در شهرستان های مختلف این استان زندگی می کنند.

 

22222