نسخه چاپی خبر


 


 جلسه شورای عشايری در شهرستان ماکو برگزار گردید

جلسه شورای عشايری در شهرستان ماکو برگزار گردید

 

جلسه شوراي عشاير شهرستان ماکو در روز سه شنبه مورخه  96/3/9 به رياست فرماندار با حضور مدیر کل امور عشایر استان آذربایجان غربی، رئيس اداره امور عشاير شهرستان و مسئولین شهرستانی بهمراه جمعي از سران و معتمدين عشاير در محل فرمانداری این شهرستان برگزار گردید .
در ابتداي جلسه آقاي علیزاده فرماندار شهرستان ضمن عرض خير مقدم و تقدیر و تشکر از سران ایلات و عشایر شهرستان ماکو با اشاره بر حضور پرشکوه مردم بویژه عشایر غیور استان در انتخابات سال 96 گفتند: نقش عشایر در انتخابات دوازدهمین دوره ریاست جمهوری و انتخابات شورای های شهر و روستا بسیار در خور توجه بود .
فرماندار ماکو در ادامه با اشاره به این که 15 هزار و 599 خانوار و در حدود تقریبی 3/4 دهم استان را عشایر تشکیل میدهند بیان داشتند  اکثر این خانوار در روستا های پلدشت و ماکو اقامت می کنند .
وی با اشاره به جایگاه خاص این افراد در تامین نیاز های جامعه تبیین نمودند : سالانه  16 هزار تن گوشت، 50 هزار تن لبنیات و  3 هزار تن پشم برای تامین نیاز های جامعه توسط عشایر وارد بازار می شود .
ایشان در ادامه افزودند : دولت تدبیر و امید به نقش عشایر به جدیت تمام دقت دارد که حتی در قانون 5 ساله در برنامه ششم توسعه در بخش های کثیری به عشایر و حقوق این قشر اشاره شده است .
آقای علیزاده با تاکید بر نزدیک شدن به فصل کوچ اظهار داشتند: همکاری و هماهنگی سران عشایر و طوایف با نیروهای نظامی و انتظامی، شبکه دامپزشکی، شبکه بهداشت و درمان، منابع طبیعی و ادارات دخیل در امر کوچ عشایر از الزامات می باشد .   
 مدیر کل امور عشایری استان آذربایجان غربی نیز در این نشست با اشاره به فرموده بنیانگذار کبیر جمهوری اسلامی ایران مبنی بر این که عشایر ذخائر انقلاب اسلامی هستند گفت: چرا که این عزیزان همواره در عرصه های مختلف سیاسی، اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی یار و یاور و پشتیبان نظام و انقلاب بوده اند .
آقاي مهندس زینال زاده با تاکید بر نقش 20 درصدی عشایر در تولید فراورده های خام دامی استان افزودند : این ویژگی نشان از جایگاه ویژه آنها در رشد ، توسعه و اقتصاد استان آذربایجان غربی است .
ايشان با اشاره به تشکیل شورای عشایری پس از 15 سال در دولت تدبیر و امید گفت: تشکیل شورای عشایری پس از 15 سال نشان دهنده توجه ویژه دولت تدبیر و امید به جایگاه و منزلت این قشر تلاشگر در جامعه است .
مدیر کل امور عشایر استان در ادامه با اشاره به رتبه اول عشایر استان از لحاظ دارا بودن اراضی کشاورزی گفت: عشایر استان آذربایجان غربی به لحاظ داشتن بیش از 60 هزار هکتار اراضی کشاورزی رتبه اول را در کشور دارند در حال حاضر 3/4 درصد جمعیت استان را عشایر نشکیل می دهند ولی با این وجود نقش عشایر استان در تحقق اهداف اقتصاد مقاومتی بی بدیل می باشد و عشایر مولد استان با دارا بودن قریب به دو میلیون واحد دامی 25 درصداز فرآورد های دامی استان را تولید و به بازار مصرف عرضه ی نمایند. 
ايشان همچنين افزایش سرانه آرد خام عشايري، ارائه تسهیلات با سود بانکی کم در راستای حمایت از قشر زحمت کش و تولید کننده عشایر را از دیگر بخش های ارائه خدمت دولت تدبير و اميد به عشاير عنوان نمودندو اظهار داشتند برای تامین آتیه عشایر دستورالعملی از سوی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر مبنی بر تعیین فرصت یکماهه (تاپایان خرداد ماه سال جاری ) برای مراجعه و عضویت افراد بالای 50 سال در صندوق  مذکور صادر شده است لذا با توجه به اینکه بعد از مهلت مقرر شرایط سنی حداکثر 50 سال برای عضویت بیمه گزاران جدید اعمال خواهد شد امید است تشکل های عشایری با عنایت به اهمیت موضوع اطلاع رسانی مناسب را بعمل آورند تا انشالله عشایر عزیز بتوانند با عضویت در این صندوق در آینده از مزایای طرح ، بنحو احسن برخوردار گردند.
در ادامه جلسه هريك از معتمدين عشاير مسائل و مشكلات موجود را بیان داشتند و پاسخها و مساعدت های لازم از طرف مسولين ارائه گرديد .
 
 
 

 

22222