نسخه چاپی خبر


 


 جلسه شورای عشايری در شهرستان پلدشت

جلسه شورای عشايری در شهرستان پلدشت

 

جلسه شوراي عشاير شهرستان  پلدشت در روز چهار شنبه مورخه 96/03/17 به رياست فرماندار محترم و با حضور آقای مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایر استان آذربایجان غربی، نمايندگي امور عشاير شهرستان و مسئولین شهرستانی بهمراه جمعي از معتمدين عشاير در محل فرمانداری این شهرستان برگزار گردید.
در ابتداي جلسه آقاي عبدالله نژاد فرماندار شهرستان ضمن خير مقدم و تقدیر و تشکر از معتمدین ایلات و عشایر گفت: با توجه به منابع طبیعی محدودی که در اختیار داریم و روز به روز بر جمعیت انسانی و دامی افزوده میشود پس باید مسئله اسکان دائم و تعادل بین دام و مرتع مورد توجه جدی قرار گیرد.
فرماندار پلدشت از حل مسئله خط قرمز مرزی روستاهای عشایر نشین شهرستان خبر دادند و گفتند : با حل این موضوع پیگیریهای لازم جهت گازرسانی به این روستاها در دستور کار این فرمانداری قرار گرفته است، وی در ادامه کیفی سازی آب شرب روستاها را نیز از برنامه های اولویت دار در سال 96 عنوان کرد.
عبدالله نژاد در این جلسه بر حل سریع مشکلات اسناد و واگذاری اراضی دشتهای شیبلو و زنگنه این شهرستان از سوی ادارات جهاد کشاورزی، منابع طبیعی و اداره کل امور عشایری به عشایر ساکن در منطقه تاکید کرد.
ایشان از عشایر منطقه خواستند در جریان کوچ با نیروهای نظامی و انتظامی مستقر در مرز همکاری و تعامل جدی داشته باشند.
آقاي مهندس زینال زاده مدیر کل امور عشایری استان آذربایجانغربی در جلسه شورای عشایر شهرستان پلدشت با اشاره به اینکه بر اساس سرشماری عشایری سال 1387 جامعه عشایری این استان دارای 15 هزار و 599 خانواده با جمعیتی بالغ بر 104 هزار نفر میباشند ابراز داشتند: عشایر 3/4 درصد جمعیت استان را تشکیل میدهند که با داشتن 2 میلیون واحد دامی  25 درصد محصولات دامی استان را تولید میکنند.
مدیر کل امور عشایری استان با اشاره به اینکه عشایر جامعه پویا هستند و باید زمینه های لازم را برای تولید آنان فراهم آوریم اظهار داشتند : در این راستا در سال جاری نیز مبلغ 200 میلیارد تومان بصورت تسهیلات بانکی با بهره 4 درصد و باز پرداخت 5 ساله جهت پایداری در تولید در اختیار عشایر کشور و استان قرار خواهد گرفت.
آقای مهندس زینال زاده در پایان به عضویت و پرداخت حق بیمه در صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر اشاره کردند و افزودند: برای تامین آتیه عشایر دستورالعملی از سوی صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان، روستائیان و عشایر مبنی بر تعیین فرصت یک ماهه ( تاپایان خرداد ماه سال جاری ) برای مراجعه و عضویت افراد بالای 50 سال در صندوق مذکور صادر شده است لذا با توجه به اینکه بعد از مهلت مقرر شرایط سنی حداکثر 50 سال برای عضویت بیمه گزاران جدید اعمال خواهد شد امید است تشکل های عشایری با عنایت به اهمیت موضوع اطلاع رسانی مناسب را بعمل آورند تا عشایر عزیز بتوانند با عضویت در این صندوق در آینده از مزایای طرح ، بنحو احسن برخوردار گردند.
ايشان با اشاره به تشکیل شورای عشایری پس  از 15 سال  دردولت تدبیر و امید گفت: تشکیل شورای عشایری پس  از 15 سال نشان دهنده  توجه ویژه دولت به جایگاه و منزلت این قشر تلاشگر در جامعه است .
مدیر کل امور عشایر استان در ادامه با اشاره به رتبه اول عشایر استان از لحاظ دارا بودن اراضی کشاورزی گفت: عشایر استان آذربایجان غربی به لحاظ داشتن بیش از 60 هزار هکتار اراضی کشاورزی حائز رتبه اول در کشور می باشند  در حال حاضر 3/4 درصد جمعیت استان را عشایر تشکیل می دهند و شهرستان های ماکو ، شوط ، پلدشت و چالدران جزو مناطق برخوردار از این پتانسیل هستند.
ايشان همچنين در خصوص افزایش  سهمیه آرد خام عشايري، اخذ کارگزاری بیمه برای ده شرکت تعاونی عشایری ، ارائه تسهیلات با سود بانکی کم در راستای حمایت از قشر زحمت کش و تولید کننده عشایر را از دیگر بخش های ارائه خدمت دولت تدبير و اميد به عشاير عنوان نمودند .
در ادامه جلسه آقاي بهارمست شیخکانلو مسئول هماهنگی امور عشایر شهرستان پلدشت گفت: بر اساس سرشماری سال 1387 شهرستان پلدشت با داشتن 2 هزار و 660 خانواده عشایری جمعیتی بالغ بر 13 هزار و 366 نفر را تشکیل میدهند که از این تعداد یک هزار و 670 خانوار معادل 8900 نفر کوچ رو هستند.
وی افزودند: عشایر این شهرستان دارای 95 هزارو 500 دام کوچک و یک هزارو 222 دام بزرگ هستند که سالانه 2467 تن شیر،  648 تن گوشت قرمز و 143 تن پشم و کرک تولید میکنند.
آقای شیخکانلو خاطر نشان کردند  35 درصد محصولات تولید شده عشایر شهرستان پلدشت خود مصرفی و  65 درصد آن روانه بازار مصرف میشود.
سپس معتمدين عشاير مسائل و مشكلات حوزه سكونت خود در ييلاق و قشلاق را با مسولين حاضر در جلسه در ميان گذاشتند.  
 
 
 
 
 
 
22222