نسخه چاپی خبر


 


 رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر ضرورت ارتقای سطح سواد و رفاه در جامعه عشایری استان تاکید کرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی آذربایجان غربی بر ضرورت ارتقای سطح سواد و رفاه در جامعه عشایری استان تاکید کرد.

 

 

 

مهندس رسول جلیلی رئیس سازمان جهاد کشاورزی استان در دیدار با مسئولان و کارکنان اداره کل امور عشایر استان اظهار کرد: تقویت عشایر، رونق تولیدات، بهبود سطح رفاه و گسترش فعالیت های این قشر باید در اولویت قرار گیرد.
 
جلیلی تصریح کرد: بی سوادی از مهمترین معضلات جامعه روستایی و عشایری بوده و باعث پایین ماندن شاخص های توسعه در استان می شود. به طوری که آذربایجان غربی از نظر متوسط درامد سرانه در رتبه 26 کشوری و از نظر شاخص سواد در رتبه 29 کشوری قرار دارد.
 
وی خاطر نشان کرد: عشایر جزو ذخایر انقلاب و سرمایه های کشور هستند و از هر گونه پیشنهاد یا راهکاری که بتواند به بهبود شاخص های زندگی عشایری کمک نماید استقبال می کنیم .
 
جلیلی افزود: در مدیریت جدید برنامه‌ریزی‌ها بیشتر بر روی پیشران‌های توسعه کشاورزی در کنار احیای دریاچه ارومیه به عنوان اولویت اول سازمان جهاد کشاورزی استان متمرکز می شود تا وضعیت معیشت کشاورزان با استفاده از فناوری های نوین در بخش کشاورزی بهبود یابد.
 
مدیرکل امور عشایر آذربایجان غربی نیز در این دیدار با اشاره به اینکه 15 هزار و 599 خانوار عشایری در این استان زندگی می کنند، گفت: 9 درصد جمعیت عشایری کشور در این استان ساکن هستند.
 
بهرام زینال زاده با بیان اینکه آذربایجان غربی سومین استان عشایر نشین کشور است ،افزود: در طی مدت سه سال بیش از 20 میلیارد تومان وام قرض الحسنه به جمعیت عشایری استان پرداخت شده است.
 
زینال زاده با بیان اینکه تثبیت جمعیت عشایری از اولویت های دولت تدبیر و امید است، اضافه کرد: بهبود زیرساخت های مناطق عشایر نشین ، استفاده از نژادهای برتر دام و تکنولوژی های نوین در بین جمعیت عشایری، تامین به موقع سبوس و جو مورد نیاز دام عشایری نیز باید بیش از پیش مورد توجه مسئولان قرار گیرد.
 
وی یاد اورشد :عشایر آذربایجان غربی نیز 12 ایل و 21 طایفه مستقل هستند و 336 روستای آذربایجان غربی ویژه عشایر است که جمعیت عشایری استان در حدود 80 درصد به زبان کردی و 20 درصد به زبان آذری سخن می گویند.
 
حجت الاسلام و المسلمین سید حامد ساجدی نژاد مسئول حوزه نمایندگی ولی فقیه در سازمان جهاد کشاورزی استان نیز در این دیدار افزود : هر زمانی که نظام اسلامی به عشایر غیور و دلاور نیاز داشته است با جان و دل به ندای حضرت امام، رهبری و مسئولان نظام لبیک گفته‌اند بنابراین باید همه با هم از هر گونه خدمتی که نیاز باشد تا زندگی عشایر را به رفاه و آسایش نزدیک کند، دریغ نماییم.

 

ساجدی نژاد گفت : قاچاق دام تهدید جدی برای جامعه عشایری است و برای دامداران ما مشکلات جدی و خسارت زیادی به همراه خواهد داشت که باید در این زمینه اقدامات جدی صورت گیرد.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
22222