نسخه چاپی خبر


 


 ۱۱ تعاونی و اتحادیه عشایری در آذربایجان‌غربی فعال است

۱۱ تعاونی و اتحادیه عشایری در آذربایجان‌غربی فعال است

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از - ایرنا- سرپرست اداره کل امور عشایری استان آذربایجان‌غربی گفت: با توجه به نقش تعاونی عشایری در راستای بهبود امکانات قابل دسترس این قشر و در راستای حمایت از آنان، ۱۰ شرکت تعاونی عشایر و یک اتحادیه در این استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است.
علی بهادری روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری با حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت از خدمات این تعاونی‌ها بهره مند می‌شوند.
وی ادامه داد: این اتحادیه‌ها در بخش‌های دامپروری، پرورش مرغ بومی، پرورش قارچ، تولید گیاهان دارویی، تولید صنایع دستی، فرآورده‌های دامی و تولیدات مختص عشایر فعالیت می‌کنند.
وی اظهار داشت: حدود ۲۰ هزار تن انواع نهاده‌های دامی ازجمله جو، سبوس، کنسانتره و .... طی یک‌سال گذشته توسط تشکل‌های عشایری این استان در 16 شهرستان این استان توزیع شده است.
سرپرست اداره کل امور عشایری استان آذربایجان‌غربی با اشاره به اینکه توانمندسازی زنان روستایی و عشایری از مهمترین اهداف دفتر امور زنان روستایی و عشایری است، گفت: ۲۴ صندوق خرد زنان عشایر در این استان تشکیل شده و مشغول فعالیت است.
بهادری بیان کرد: حدود ۶۰۰ نفر از جامعه زنان عضو صندوق‌های خرد زنان عشایر آذربایجان غربی هستند.
وی ادامه داد: توانمندسازی زنان روستایی و عشایری از طریق توسعه برنامه‌های آموزشی، ترویجی و مشارکتی به منظور ایفای نقش مؤثرتر آنان در بخش کشاورزی و صنایع دستی است.
وی اظهار داشت: عشایر با امکانات محدود نقش برجسته و مهمی را در تحقق اقتصاد مقاومتی دارند.

 

 ۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل در 336 آبادی عشایری مشغول به تولید محصولات دامی و کشاورزی هستند.
 
22222