ریدکس پلاس دفع حشرات ارسال پیامک
افزایش ممبر تلگرام ممبر تلگرام
ارسال پیامک
 اخبار و رویدادها  کمينه 
    ترجمه: English   Turkey   العربی 
تعداد نظرها: 0 نظر  تعداد بازدید: 2128  تعداد امتیازدهی:  0   (Article Rating 


سرشماری جمعیت عشایری با سامانه «ثبتی مبنا» انجام می‌شود

سرشماری جمعیت عشایری با سامانه «ثبتی مبنا» انجام می‌شود

 

 

 

به گزارش روابط عمومی اداره کل امور عشایر استان آذربایجان غربی به نقل از - ایرنا- معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان امور عشایر کشور گفت: سرشماری دوره‌گردی جمعیت عشایری لغو شده و از سال گذشته سرشماری این جمعیت بر اساس سامانه «ثبتی مبنا» انجام می‌گیرد.
بهرام میرآخورلی روز یکشنبه در حاشیه جلسه آموزش ملی مدیریت بودجه و رویکردهای آن در گفت و گو با خبرنگار ایرنا، افزود: در حال حاضر یک میلیون و ۱۸۰ هزار نفر از جمعیت کشور را جمعیت عشایری تشکیل می‌دهند که این آمار توسط سامانه «ثبتی مبنا» استخراج شده و به روز و دقیق است.
وی با اشاره به اینکه این تعداد جمعیت در قالب ۲۳۰ هزار خانوار عشایری در ۳۱ استان کشور ساکن هستند، ادامه داد: ۳۴ میلیون هکتار از اراضی ملی در اختیار این تعداد عشایر است.
وی با اشاره به میزان تولید گوشت قرمز توسط عشایر، اظهار داشت: عشایر کشور سالانه ۱۹۵ هزار تُن گوشت قرمز را تولید و روانه بازار مصرف می‌کنند که هدف ما توجه به زنجیره تولید گوشت قرمز توسط عشایر است.
معاون توسعه مدیریت و منابع سازمان عشایر کشور گفت: با توسعه زنجیره تولید گوشت قرمز می‌توان زمینه اشتغال و درآمدزایی بیشتر را برای عشایر کشور فراهم کرد.
میرآخورلو ادامه داد: توسعه زنجیره گیاهان دارویی از دیگر اهداف این سازمان است زیرا گیاهان دارویی مناطق عشایری یکی از بهترین نوع گیاهان هستند.
وی تاکید کرد: با توسعه زنجیره گیاهان دارویی عشایر در زمینه بسته‌بندی و جمع‌آوری گیاهان دارویی فعالیت می‌کنند و این امر موجب رونق اقتصادی جامعه عشایری می‌شود.
وی بیان کرد: دفاع از حق و حقوق جامعه عشایری مهمترین هدف ما در حال حاضر است و مدیران استانی نیز باید در این راستا اقدامات موثری را انجام دهند.
وی اظهار داشت: فراکسیون عشایری مجلس یکی از بزرگترین فراکسیون‌ها با ۱۷۴ عضو است که برای دفاع از حق و حقوق جامعه عشایری تلاش می‌کنند.
سرپرست اداره کل امور عشایری آذربایجان‌غربی نیز در این جلسه گفت: ٢٩۵ میلیارد ریال تسهیلات بانکی امسال برای پایداری شغلی، تولید گوشت قرمز و علوفه موردنیاز دام‌های عشایر استان و تسهیلات سرمایه در گردش اختصاص یافت.
علی بهادری افزود: ٢۴۵ میلیارد ریال از این میزان، تسهیلات سرمایه در گردش بوده که با بازپرداخت یکساله و سود ١٠ درصد به متقاضیان پرداخت می‌شود.
وی ادامه داد: ۴٩ میلیارد و ۶۰۰ میلیون ریال نیز، تسهیلات چهار درصدی از محل اعتبارات خشکسالی است که با بازپرداخت پنج‌ساله توزیع می‌شود.
وی بیان کرد: با توجه به نقش مهم زنان در جامعه عشایری و در راستای حمایت از  ٢5 صندوق خرد زنان عشایر، چهار میلیارد ریال از تسهیلات خشکسالی به این قشر پرداخت می‌شود.
حدود ۱۰۴ هزار نفر جمعیت با ۱۵ هزار و ۵۹۹ خانوار عشایری در آذربایجان غربی زندگی می‌کنند که با این آمار حدود ۹ درصد جمعیت عشایری کشور در این استان سکونت دارند،
از این تعداد حدود ۶۰۰ خانوار به خارج از استان کوچ می کنند و بقیه نیز در داخل استان و در شهرستان‌های ارومیه، چالدران، خوی، پلدشت، ماکو، مهاباد، سلماس و شاهین‌دژ، نقده، اشنویه، پیرانشهر، سردشت، میاندوآب ییلاق و قشلاق می‌کنند.
۲ میلیون و ۶۷۰ هزار هکتار اراضی مرتعی در این استان وجود دارد که از این مقدار یک میلیون و ۶۰۰ هزار هکتار با ۵۹ درصد تحت پوشش عشایر استان است؛ عشایر استان ۱۲ ایل و ۲۱ طایفه مستقل هستند و ۳۳۶ روستای آذربایجان‌غربی نیز ویژه عشایر است.
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 کد خبر:  1555057
فرستنده: ashayer-ag.ir Admin
گروه:
امتیازدهی
اين مطلب تا چه ميزان مورد قبول شما واقع شد؟
نظرات

نام و نام خانوادگی (الزامی)

پست الکترونیکی (الزامی)

وب سایت

Enter the code shown above:


   

کلیه حقوق این وب سایت به  اداره کل امور عشایر آذربایجان غربی  متعلق می باشد.                     Powered byANAJ